Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu
21 października 2024fot. Radio Rodzina
21 października miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego oraz kapsuły czasu pod budowę Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Budowa placówki to największa w historii Dolnego Śląska inwestycja w zdrowie mieszkańców całego regionu, która powstaje dzięki współpracy, zaangażowaniu i współfinansowaniu przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz rząd RP.
– Ten projekt łączy wszystkie siły polityczne. Za nami długie dyskusje o kształcie tej, niezwykle ważnej inwestycji – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
– Nowy szpital nie oznacza zamykania mniejszych ośrodków onkologicznych w subregionach – dodał Paweł Gancarz.
– Ta inwestycja zmieni bardzo wiele – nowoczesne oddziały, nowoczesna opieka, a przede wszystkim będzie to największa inwestycja w zdrowie mieszkańców regionu – mówi Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu.
– To ważny dzień dla Dolnego Śląska i zwieńczenie trudu, który podjęliśmy w 2015 roku – mówi Cezary Przybylski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
– Czujemy się odpowiedzialni za tą inwestycję – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
– Ta inwestycja jest kluczowa zarówno dla nas, onkologów, jak i pacjentów z całego regionu. Zwiększy możliwości diagnostyki i leczenia, co pozwoli skrócić czas oczekiwania na leczenie – mówi prof. Adam Maciejczyk, dyrektor, Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
Michał Jaros, wiceminister rozwoju i technologii zaznacza, że PO już w 2014 r. mówiła o konieczności zbudowania takiej inwestycji.
Nikt nie zatrzyma budowy szpitala onkologicznego – zaznacza wiceminister.
– Ten moment zapisze się na kartach historii Dolnego Śląska – mówi Anna Sobolak, Poseł na Sejm.
– Będzie to jedno z największych w Polsce centrów onkologicznych, z którego jesteśmy niezwykle dumni – podkreśla Izabela Bodnar, Poseł na Sejm.
– Przed nami inwestycja ogromna, jeśli chodzi o kubaturę zdecydowanie jedna z największych w kraju – 8 tysięcy ton stali i 80 tysięcy metrów sześciennych betonu mówią same za siebie – mówi Piotr Kledzik, prezes PORR S.A.
Docelowo placówka będzie działała w ramach 9 unitów, obejmujących kompleksowe centra diagnostyki i leczenia. Pacjenci będą mieli do dyspozycji 671 łóżek w pokojach jedno- i dwuosobowych. Szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, które umożliwią przeprowadzenie nawet 10 tys. zabiegów rocznie. Szpital został zaprojektowany tak, by zapewnić mieszkańcom regionu najwyższy poziom leczenia onkologicznego, hematologicznego i pulmonologicznego. Otwarcie nowej placówki planowane jest w 2028 roku.