Październik to miesiąc poświęcony Maryi i modlitwie różańcowej. Jednak, jest to też dobry czas, by poznać sanktuaria maryjne. Dobrze jest też zejść z utartych szlaków i głównych dróg, by poznać inne, mniej znane miejsca, w których Mata Boża również czuwa od wieków i dokonuje cudów. Jedno z takich sanktuariów znajduje się w Makowie Podhalańskim.
Jednym ze szlaków pielgrzymkowych w województwie małopolskim jest Szlak Maryjny. Jest to międzynarodowa trasa prowadząca z Mariazell w Austrii na Jasną Górę w Częstochowie. Główna trasa na terytorium Polski liczy 328 km i przebiega przez województwo małopolskie (Krzeptówki – Zakopane – Jordanów – Maków Podhalański – Kalwaria Zebrzydowska – Alwernia – Krzeszowice – Olkusz) oraz śląskie. Część leżąca w Małopolsce liczy 220,5 km.
Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim to miejsce, które nie leży przy głównej drodze, a jest tak samo warte odwiedzenia jak Krzeptówki czy Kalwaria Zebrzydowska.
Obraz Matki Boskiej Makowskiej został umieszczony w kościele makowskim w 1590 roku i od tamtej pory słynie z wielu łask. Jak mówi ks. proboszcz parafii w Makowie Podhalańskim – w kronikach parafialnych jest opisanych wiele cudów, które się wydarzyły. Świadczą też o nich wota pozostawione przez osoby, które ich doświadczyły.
Jednym z tych cudów jest przywrócenie wzroku niewidomej dziewczynce.
Makowska Opiekunka i Królowa Rodzin swoimi łaskami obdarza rodziny.
Matkę Boską Makowską ukochał też Karol Wojtyła, który niejednokrotnie modlił się do niej, a potem ją koronował. O tym wydarzeniu opowiada ks. Tadeusz Różałowski.
Mieszkańcy Makowa Podhalańskiego i okolicznych miejscowości co tydzień modlą się do Matki Boskiej Makowskiej i polecają jej opiece nie tylko rodziny.
Kościół może poszczycić się nie tylko cudownym obrazem, ale też i figurami, obrazami czy ołtarzem z XVII i XVII wieku. Przy tej okazji, ks. proboszcz Różałowski zaprasza wszystkich, by przyjechać i na własne oczy zobaczyć sanktuarium.
Ks. Różałowski jest proboszczem w Makowie Podhalańskim od 17 lat. Jak mówi – zawsze czuł w swoim życiu obecność Matki Bożej, również Pani Makowskiej.
W 2025 roku przypada Rok Święty – Jubileuszowy. Makowskie sanktuarium zostało wybrane jako kościół jubileuszowy w Archidiecezji Krakowskiej.
Posłuchaj rozmowy z ks. Tadeuszem Różałowskim
Część 1
Część 2
Część 3
Na stallach znajdujących się w prezbiterium kościoła makowskiego uwiecznione są ważne momenty z historii parafii, które sięgają 1591 roku.
Sprzed kościoła rozciąga się widok na góry. Można m.in. dostrzec Babią Górę.