Podstawą właściwej segregacji jest edukacja
7 listopada 2024fot. Radio Rodzina
Delegacja samorządowców z Dolnego Śląska wzięła udział w wizycie studyjnej w Centrum Segregacji Odpadów Wtórnych w Korneuburg i spalarni Spittelau w Wiedniu. Uczestnicy zobaczyli jakie rozwiązania wykorzystywane są w tych miejscach. Niektóre z nich są bardzo podobne do tych, jakie funkcjonują w Polsce i na Dolnym Śląsku, jednak różnią się trochę rozwiązania techniczne. Podstawowa różnica pomiędzy Austriakami a Polakami tkwi w świadomości na temat właściwej segregacji odpadów.
– Celem wyjazdu było zapoznanie się ze sposobem utylizacji, unieszkodliwienia odpadów w innych krajach Europy, w tym przypadku w Austrii – tłumaczy Grzegorz Kubicki z Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowsiego Województwa Dolnośląskiego. Uczestnicy wizyty mieli też okazję, by podpatrzeć dobre praktyki obecne w zakładach związanych z gospodarką odpadami w Wiedniu i Korneuburg.
Pierwszym punktem, który odwiedziła delegacja z Dolnego Śląska było Centrum Segregacji Odpadów Wtórnych w Korneuburg, pod Wiedniem. Centrum prowadzone jest przez gminę Korneuburg. Jednostka jest odpowiedzialna nie tylko za usuwanie odpadów od mieszkańców Korneuburgu i gminy Stetten, ale też za doradztwo i edukację jak powinno się poprawnie segregować śmieci.
Wspomniane Centrum działa niemalże jako punkt samoobslugowy. Mieszkaniec wjeżdża do Centrum swoim samochodem i podjeżdża pod odpowiedni kontener. Następnie, sam lub z pomocą pracownika zanosi przywiezione odpady na odpowiednie miejsce.
Mieszkańcy mogą dostarczać do Centrum do 2 m³ selektywnie zebranych odpadów dziennie, jeśli przyjeżdżają prywatnymi samochodami o maksymalnej masie do 3,5 tony (przy wjeździe kontrolowane są tablice rejestracyjne). W przypadku pojazdów firmowych zarejestrowanych w Wiedniu limit wynosi 1 m³ dziennie. Pojazdy spoza Wiednia mogą również dostarczać odpady, ale do 1 m³ na dzień.
Dostępna jest także opcja oddania odpadów resztkowych, ale wiąże się to z opłatą – wrzucenie 150-litrowego worka kosztuje 2 euro.
Jak mówi Andre Wittman – kierownik działu gospodarki odpadami w gminie i mieście Korneuburg – to właśnie edukacja mieszkańców i przyjazne godziny otwarcia Centrum są czymś, co sprawia, że centra segregacji odpadów działają w Austrii efektywnie.
Oferta doradztwa i edukacyjna dla mieszkańców Korneuburg i gminy Stetten jest bardzo szeroka. Zaczyna się od informacji na stronie internetowej, a kończy na spotkaniach z pracownikami Centrum. Andre Wittman tłumaczy jak pracownicy starają się wchodzić w interakcję z mieszkańcami.
Do Centrum Segregacji Odpadów Wtórnych można przywieźć różnego rodzaju odpady, w tym odpady resztkowe, wielkogabarytowe, liście i trawę, odpady zielone, małe i duże elektrośmieci, odpady drewniane, odpady żelazne i metalowe, odpady papierowe i kartonowe i wiele innych.
Do Centrum Segregacji Odpadów Wtórnych mieszkańcy mogą też przywozić eternit. Odbywa się to bez konieczności zamawiania specjalnej firmy, która zajmuje się utylizacją odpadów. (W Polsce odbywa się to inaczej)
Ten fakt zaskoczył jedną z uczestniczek wizyty studyjnej – Elżbietę Szerszeń – dyrektor Pionu Programów Inwestycyjnych i Niewinwestycyjnych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
To, co zostało wielokrotnie podkreślone podczas wizyty w Centrum Segregacji Odpadów Wtórnych, to fakt, że w Austrii są większe restrykcje dotyczące segregacji śmieci niż w Polsce, a także, że i mieszkańcy są bardzo świadomi tego jak należy to robić. O swoich obserwacjach mówi Elżbieta Szerszeń z WFOŚiGW.
Swoje przemyślenia po wizycie w Centrum Segregacji Odpadów Wtórnych w Korneuburg mają też reprezentanci gmin. O tym co zaobserwowali w Austrii mówią Janusz Lichocki – zastępca burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz i Sylwia Nowak – kierownik Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Podgórzyn.
Sylwia Nowak mówi jakie dostrzegła różnice pomiędzy Polakami a Austriakami.
W trakcie wizyty w Centrum Segregacji Odpadów Wtórnych w Korneuburg uczestnicy byli świadkami tego, że kilku mieszkańców miejscowości przyjechało tam kilku mieszkańców, którzy przywieźli ze sobą niewielką ilość odpadów.
O tej sytuacji opowiada Sylwia Nowak.
Centrum Segregacji Odpadów Wtórnych w Korneuburgu wprowadziło kilka ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań. Jednym z nich jest możliwość podjechania swoim samochodem pod właściwy kontener. To rozwiązanie spodobało się Januszowi Lichockiemu z Lubomierza.
Ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym w Centrum Segregacji Odpadów Wtórnych jest możliwość otrzymania darmowego kompostu. O tym jak to działa tłumaczy Andre Wittman.
Przedstawiciele samorządu jednogłośnie mówią, że aby segregacja śmieci była efektywniejsza na Dolnym Śląsku i w ogóle w Polsce potrzebna jest edukacja w tym zakresie. Gminy edukują, wydają ulotki informacyjne, w szkołach odbywają się zajęcia na ten temat.
Bez dużej świadomości na temat właściwej segregacji odpadów, a potem właściwych czynów wiele materiałów, które mogłyby być ponownie przetworzone nie otrzymują „drugiego życia” i zostaje zachwiana miejscowa gospodarka odpadami.
Program EcoLogic – Study Trails jest współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i w 90% finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.