XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym kieruje w tym roku uwagę wiernych ku Ziemi Świętej – miejscu narodzin chrześcijaństwa, które, mimo swojego wyjątkowego znaczenia, zmaga się z głębokim kryzysem. Tegoroczne hasło „S.O.S. dla Ziemi Świętej” jest apelem o wsparcie i przypomnieniem, że sytuacja tamtejszych chrześcijan wymaga pilnej interwencji.
O. Bernard Maria Alter OSB, opat senior opactwa Dormitio na Syjonie w Jerozolimie, przyznaje, jak wygląda codzienność chrześcijan w Ziemi Świętej. Zwraca uwagę na wzrost ataków na tle wyznaniowym.
Opat senior zauważył, że konflikt w Ziemi Świętej nie jest konfliktem nowym. „To jest konflikt rodzinny. Zarówno Arabowie jak i Żydzi są semitami. To jest niekończący się łańcuch przemocy” – ocenił.
Odnosząc się do chrześcijan w Ziemi Świętej, Opat senior zaznaczył, że stanowią oni mozaikę różnych grup: są chrześcijanie miejscowi, Arabowie, prawosławni, Ormianie, Syryjczycy, Etiopczycy, Koptowie, małe grupy protestanckie, Żydzi mesjańscy, a także chrześcijanie przyjezdni, którzy pastoralnie służą pomocą i obsługują poszczególne ośrodki duszpasterskie.
„Najbardziej cierpią ci, którzy pochodzą z Ziemi Świętej. W naszych klasztorach pracują zarówno Arabowie jak i Żydzi. Chcieliśmy stworzyć bazę porozumienia” – podkreślił o. Alter.
Więcej w audycji „Dziś w Kościele” w środę 13.11. po godz. 13:00.