Site icon Radio Rodzina

Technika, sztuka i ekologia w jednym – spalarnia odpadów w Wiedniu to przykład dla innych

Zakończyła się kolejna odsłona projektu „Ecologic – Study Trails II”. Oprócz sortowni odpadów wtórnych uczestnicy wizyty studyjnej w Wiedniu zobaczyli też jak działa spalarnia śmieci Spittelau. Dzięki projektowi i wizycie w Austrii samorządowcy i członkowie departamentów zajmujących się ochroną środowiska mogą zobaczyć jakie sposoby utylizacji, unieszkodliwiania odpadów stosowane są w innych krajach Europy.

Grzegorz Kubicki z Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego mówi co pokazuje przykład Wiednia.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/na-strone_1_Kubicki_co-zobaczylismy-w-Wiedniu.mp3

W Europie działa ponad 500 spalarni odpadów, a na całym świecie ich liczba przekracza 2500. Większość z nich to elektrociepłownie zasilane odpadami, które w procesie kogeneracji produkują zarówno ciepło, jak i energię elektryczną. Zakłady do termicznego przekształcania odpadów stały się integralną częścią miejskiego krajobrazu, a niektóre z nich, jak Spittelau w Wiedniu czy Amager Bakke w Kopenhadze, zyskały status symboli swoich miast.

Spalarnia odpadów Spittelau w Wiedniu przedstawiana jest wielokrotnie jako wzór dla tego rodzaju obiektów. Zlokalizowana niemalże w centrum stolicy Austrii zasila wyprodukowaną przez siebie energią cieplną 440 tys. gospodarstw domowych. W przełożeniu na ilość mieszkańców – z energii cieplnej oraz ciepłej i zimnej wody dostarczanej przez spalarnię Spittelau korzysta ok. 2 miliony Wiedeńczyków. Energia produkowana jest z ponad miliona ton odpadów.

O wyjątkowości spalarni Spittelau mówi Georg Baresch – przewodnik po obiekcie.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/na-strone_2_spalarnia.mp3

Spalarnia ta daje mieszkańcom tanią energię produkowaną z ich własnych odpadów. Dostarcza im gorącą wodę, zimną wodę i prąd. 

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/na-strone_3_zaopatrywanie-w-wode.mp3

W Spittelau dziennie spala się około 900 ton, a rocznie 270 tysięcy ton odpadów.

Częstym tematem, który pojawia się w kontekście budowy spalarni śmieci w mieście jest kwestia zanieczyszczenia powietrza, a także nieprzyjemnego zapachu. Georg Baresch podkreśla, że spalarnia zaopatrzona jest w wysokiej jakości filtry, dzięki którym powietrze nie jest zanieczyszczane.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/na-strone_4_nie-smierdzi.mp3

Spalarnia Spittelau została ukończona w 1971 roku. Oprócz tego, że pełni funkcję obiektu użyteczności publicznej jest też uznawane za dzieło sztuki.

Obecny budynek spalarni został zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera.

Elżbieta Szerszeń – dyrektor Pionu Programów Inwestycyjnych i Niewinwestycyjnych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – mówi o swoich wrażeniach po zwiedzeniu spalarni Spittelau.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/na-strone_5_Ela-Szerszen-o-spalarni.mp3

Spalarnia Spittelau udowadnia, że taki obiekt może istnieć w mieście. Jest to rozwiązanie, które ma swoje plusy, co podkreśla Elżbieta Szerszeń z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/na-strone_6_Ela-Szerszen-o-plusach-spalarni.mp3

Tak jak przy każdej inwestycji związanej z ochroną środowiska, tak i w przypadku spalarni odpadów pojawia się aspekt społeczny i trudności z przekonaniem mieszkańców do nowych rozwiązań. Sylwia Nowak – kierownik Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Podgórzyn – również zauważa podobną sytuację w swojej gminie.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/na-strone_7_Sylwia-Nowak_problem-spoleczny_spalarnia.mp3

Pomysły, by wybudować na Dolnym Śląsku spalarnię odpadów były i nadal są obecne. Jednak, ważne jest to, by jeszcze zanim ruszy proces planowania poinformować społeczeństwo jak działa taki obiekt. Z kolei, zastępca burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz – Janusz Lichocki zauważa, że przy wyborze miejsca na budowę spalarni śmieci trzeba brać pod uwagę sensowność istnienia takiego obiektu w danym rejonie.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/na-strone_8_Janusz-Lichocki_miejsce-na-spalarnie.mp3

Janusz Lichocki zauważa też, że spalarnie śmieci w Wiedniu powstały 50 lat temu i jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne.

Samorządowcy podkreślają też, że na terenie ich gmin edukacja ekologiczna zaczyna się od najmłodszych lat. Janusz Lichocki – zastępca burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz, Sylwia Nowak – kierownik Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Podgórzyn oraz Artur Jasiak – kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Urzędzie Miasta i Gminy w Radkowie mówią jak wygląda edukacja w ich gminach.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/na-strone_9_edukacja-w-Podgorzynie-Radkowie-i-Lubomierzu.mp3

Pobyt delegacji z Dolnego Śląska w spalarni odpadów potwierdził to, co samorządowcy wynieśli ze wcześniejszej wizyty w Centrum Segregacji Odpadów Wtórnych w Korneuburg. Mianowicie, należy edukować społeczeństwo w zakresie ekologicznych rozwiązań i pokazać, że spalarnie śmieci mogą być ekologiczne i wcale nie wpływać negatywnie na okoliczne im miejscowości.

Exit mobile version