Site icon Radio Rodzina

#WrocławSięSzczepi. I robi to najlepiej w Polsce!

Choroby zakaźne wracają do Polski. Gwałtownie rośnie liczba przypadków krztuśca czy Odry a główną przyczyną jest, także rosnąca, liczba odmów szczepień. We Wrocławiu ruszyła właśnie kampania #WrocławSięSzczepi, która ma zachęcać mieszkańców miasta do profilaktyki. Symbolem kampanii
będzie nowy, wrocławski krasnal – Szczepania.

Rozpoczęta kampania #WrocławSięSzczepi jest powrotem do tego, co działo się jeszcze przed pandemią koronawirusa. O tegorocznej edycji i celu kampanii mówi Joanna Nyczak – dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/na-strone_1_Nyczak-o-kampanii.mp3

Kampania #WrocławSięSzczepi ma za zadanie edukować, że dzięki szczepionkom można całkowicie wyeliminować niektóre choroby.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/na-stone_2_mozemy-wyeliminowac-choroby.mp3

Wrocław od wielu lat jest ogólnopolskim liderem w dziedzinie szczepień. W latach 2010-2023 miasto prowadziło samorządowy program walki z wirusem HPV, chroniąc – dzięki szczepieniom, 27 tys. dziewcząt i chłopców. Dzięki połączeniu edukacji zdrowotnej rodziców i uczniów wrocławskich szkół ze szczepieniami w placówkach medycznych, Wrocław osiągnął wszczepialność na poziomie 73%, co stanowiło najwyższy wynik w Polsce.

Piotr Wanatowicz – kierownik Działu Programów Zdrowotnych i Promocji Zdrowia we wrocławskim Centrum Zdrowia mówi o akcji, z której wywodzi się tegoroczna kampania.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/na-strone_3_szczepienia-przeciwko-HPV.mp3

Bardzo ważnym elementem kampanii są działania informacyjno-edukacyjne kierowane do rodziców i uczniów wrocławskich szkół podstawowych. Realizowane będą także szkolenia dla pielęgniarek, personelu medycznego i nauczycieli prowadzone przez specjalistów z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. W ramach kampanii do grona wrocławskich krasnali dołączy wkrótce krasnalka Szczepania, która stanie przed budynkiem przychodni przy placu Dominikańskim.

Krasnalka Szczepania

Iwona Krzyżanowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu w oddziale oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia mówi, że Wrocław w kontekście szczepień na HPV wygląda dobrze na tle Polski.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/na-strone_4_sanepid-o-zaszczepionych-na-hpv.mp3

Również prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu mówi, że szczepialność w zakresie HPV jest przykładem w Europie Zachodniej.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/na-strone_5_prof-o-szczepieniach.mp3

Od stycznia do końca października liczba zachorowań na krztusiec w Polsce wyniosła prawie 24 tys. z czego 7 tys. osób zachorowało tylko w ostatnim miesiącu. W porównywalnym okresie 2023 r. było to 687przypadków. Oznacza to, że mamy do czynienia z ponad 34-krotnym wzrostem zachorowań na tę
niebezpieczną chorobę zakaźną. Przybywa również zakażeń wirusem Odry, na którą w zeszłym roku, w podanym okresie, zachorowało 27 osób, teraz 10 razy więcej. Podobna tendencja utrzymuje się także dla innych chorób infekcyjnych.

Jedną z przyczyn tej sytuacji jest uchylanie się od szczepień. Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego, liczba osób, które się nie szczepią, stale rośnie. W 2021 r. było ich 4,9 tys. a w tym roku tylko do marca już ponad 8 tys.

Wrocławianie i wrocławianki mogą skorzystać z ponad 40 programów polityki zdrowotnej, promocji zdrowia, profilaktyki chorób oraz kampanii zdrowotnych finansowanych z budżetu miasta.

Źródło: inf. własna/mat. pras.

Exit mobile version