Nadchodzące wydarzenia w Centrum Historii Zajezdnia
16 listopada 2024fot. tripadvisor.com
Nadchodzący tydzień, włącznie z niedzielą będzie obfity w wydarzenia, które zorganizuje Centrum Historii Zajezdnia. Przedstawiamy plan wydarzeń:
Niedziela 17 listopada – 35. rocznica Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji, z tej okazji od tygodnia jest u nas wystawa zdjęć czeskich fotografików z jesiennych demonstracji w 1989 roku w Pradze; warto przypomnieć, że – jak to określił Vaclav Havel – preludium do Aksamitnej Rewolucji był Przegląd Niezależnej Kultury Czechosłowackiej zorganizowany we Wrocławiu w listopadzie 1989 r. przez Solidarność Polsko-Czechosłowacką (Igor Wójcik, Paweł Skrzywanek, Jarosław Broda, Krzysztof Jakubczak).
Poniedziałek 18 listopada (godz. 12:00, wyspa Piasek obok kościoła NMP na Piasku) – złożenie kwiatów przed pomnikiem kard. Bolesława Kominka w związku z 59. rocznicą wysłania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.
Środa 20 listopada (godz. 10:00, Golgota Wschodu, ul. Wittiga 10) – przekazanie na wystawę Golgota Wschodu (ul. Wittiga 10) repliki munduru nadkomisarza Piotra Jurczaka, rozstrzelanego w 1940 przez NKWD, patrona Izby Pamięci w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a prywatnie ojca Hanny Gucwińskiej; uroczystość będzie połączona z wręczeniem nagród zwycięzcom konkursu organizowanego przez KWP.
Sobota 23 listopada (godz. 14:30, Golgota Wschodu, ul. Wittiga 10) – finisaż wystawy „Zielona sukienka. Przez Syberię śladami rodzinnej historii”; będzie obecna jej autorka – Małgorzata „Meg” Szumska, podróżniczka, aktorka, przedsiębiorczyni, pisarka, autorka między innymi „Zielonej Sukienki”, „Twarzy Tajfunu” oraz „Uważnika”, w 2012 roku wyruszyła samotnie w podróż na Syberię i do Kazachstanu odwiedzając miejsca związane z przeszłością swojej rodziny. Finisaż uświetni występ Ruczaj Duo z repertuarem pieśni, w których wybrzmią echa dawnych historii i słowiańskich tradycji. Część artystyczna to spotkanie z muzyką, która niesie pocieszenie i daje nadzieję. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję spróbować smaku tradycyjnego chleba litewskiego i kwasu chlebowego.
Sobota 23 listopada (godz. 17:30, Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184) – pokaz filmu „Album Rodzinny” (2024, reż. Maryna Tkaczuk). Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.
Opis filmu za filmweb.pl: Dziesięć lat temu brytyjska fotografka Samara Pearce przypadkowo poznała niesamowitą historię swojej rodziny: jej pradziadek, Austriak Alexander Wienerberger, był świadkiem Wielkiego Głodu w Ukrainie w latach 1932–1933. Robił swoim aparatem historyczne zdjęcia głodującego Charkowa, udało mu się je przewieźć pocztą dyplomatyczną do Austrii i tym samym został głównym fotografem Hołodomoru w Ukrainie. Wienerberger chciał, aby świat dowiedział się o ludobójstwie Ukraińców i je powstrzymał, ale austriacki inżynier nie został wysłuchany. Po znalezieniu aparatu pradziadka i albumu z szokującymi zdjęciami z Ukrainy Samara całkowicie zmienia swoją karierę fotografa. Teraz jej kariera jest całkowicie związana z Ukrainą, Hołodomorem i obecną wojną rosyjsko-ukraińską. Czując więź ze swoim pradziadkiem, 90 lat po Wielkim Głodzie Samara wyrusza w twórczą wyprawę do regionu Charkowa, aby zrobić własne zdjęcia ludobójstwa Ukraińców, które trwa do dziś.
mat. pras.