Rozpoczęła się kolejna edycja miejskiej kampanii „Wrocław Bez Przemocy”. Od wielu lat miasto we współpracy z instytucjami (m.in. Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej) i organizacjami pozarządowymi realizuje warsztaty, spotkania oraz pomoc długofalową.
Statystyki pokazują, że rośnie liczba ujawnianych przypadków przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej czy zaniedbań wobec dzieci i seniorów. Tylko w zeszłym roku we Wrocławiu zarejestrowano ponad 4200 osób doświadczających przemocy. Wyjaśnia Michał Szydłowski, zastępca dyrektora MOPS we Wrocławiu.
Gdzie szukać pomocy? Wyjaśnia Izabela Pawłowska, przewodnicząca Zespołu Dyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej.
Problemem jest tzw. szara strefa, czyli skala przemocy nie zgłaszanej i nie ujawnianej. Osoby doznające krzywdy z różnych przyczyn nie zgłaszają tego na policję.
W ramach kampanii Wrocław przygotował wystawę, która stanęła nieopodal Renomy. – Chodzi o przekazanie najmłodszym i dorosłym dobrych wzorców – mówi Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia.
Kontakt z instytucją pozwala na podjęcie interwencji i dalszą opiekę nad rodziną. We Wrocławiu dla sprawców przemocy istnieją programy korekcyjno-edukacyjnych, z których mogą bezpłatnie skorzystać.