Site icon Radio Rodzina

25 lat Scholae Gregorianae Silesiensis

Schola Gregoriana Silesiensis to męski zespół śpiewaków, który powstał 12 listopada 1999 roku z inicjatywy Jana Andrzeja Dąbrowskiego. Jej wieloletnim szefem był śp. Robert Pożarski, śpiewak i badacz najstarszych źródeł muzyki kościelnej – szczególnie z Dolnego Śląska. Już wkrótce we Wrocławiu koncert jubileuszowy połączony z trzecią rocznicą śmierci założyciela.

Koncert odbędzie się 29 listopada o 20:00 w kościele św. Macieja przy placu Nankiera 17A. Wstęp wolny. Wcześniej, o 19:00, zapraszamy na Mszę Requiem wg XIII-wiecznego rękopisu z klasztoru Klarysek z Głogowa, w intencji założyciela scholi w trzecią rocznicę śmierci.

Mówi Piotr Górka, członek Scholi Gregoriana Silesiensis.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/schola-1.mp3

Scholę tworzy dwunastu śpiewaków. Na co dzień pełnią różne obowiązki i zajmują się życiem rodzinnym. Praca nad chorałem gregoriańskim stała się pasją – zaznacza Piotr Krysiński, jeden z członków.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/11/schola.mp3

W repertuarze schola przedstawi cały rok liturgiczny z chorałem z różnych epok, a tym samym z
różnych okresów swojej działalności. Wystąpi ponadto siostrzana żeńska Schola Mulierum Silesiensis.

Program koncertu:

Emisja wywiadu w czwartek (28.11.) po godz. 13:10.

Schola Gregoriana Silesiensis od 2001 roku ściśle współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty, wraz z którą bierze udział w przedstawieniach dramatów liturgicznych Ludus Danielis, Ludus Passionis, Ludus Paschalis i Ordo Stellae, a także spektaklu Miracula sancti Nicolai. Schola ma w repertuarze także dramat liturgiczny Mandatum – Cœna Domini zaprezentowany po raz pierwszy podczas festiwalu Voix et Route Romane w Alzacji w 2004 r. Corocznie pełni funkcję scholi festiwalowej podczas międzynarodowego festiwalu muzyki dawnej Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu. W latach 2003-2009 realizowała cykl koncertowy „Zanurzeni w Tradycji” w ramach mecenatu Samorządu Wrocławia; od 2012 roku cykl koncertowy Chorał Sarmacki, wspierany m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; w roku 2020 cykl koncertów „Szlakiem Piastowskich Stolic” dedykowany 700-leciu koronacji Władysława Łokietka, finansowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz Samorządy Wielkopolski i Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Exit mobile version