Na Polanie Jakuszyckiej odbył się III Dolnośląski Kongres Dostępności. W wydarzeniu biorą udział nie tylko samorządowcy czy osoby z niepełnosprawnościami, ale też reprezentanci parków narodowych na Dolnym Śląsku. – Karkonoski Park narodowy od wielu lat przystosowuje wiele swoich tras dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.
Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego – Andrzej Raj – zaznacza, że pierwsze szlaki górskie przystosowane do osób z niepełnosprawnościami powstały w Karkonoszach.
Karkonosze to góry przyjazne osobom ze szczególnymi potrzebami. Do tych tras, które już teraz mogą pokonywać osoby na wózkach inwalidzkich z biegiem czasu dołączą kolejne.
Jak mówi Andrzej Raj, wszystkie obiekty edukacyjne i administracyjne Karkonoskiego Parku Narodowego również są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Ratownicy górscy również przyczyniają do udostępniania gór osobom ze szczególnymi potrzebami. Marian Sajnog, instruktor Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
– Opiekunowie i wszyscy [uczestniczący w wycieczkach z osobami z niepełnosprawnościami – przyp. red.] podchodzą do tego [do wycieczek – przyp. red.] z ogromną odpowiedzialnością – mówi Marian Sajnog. Ratownik nie pamięta też, by GOPR interweniował w wypadkach górskich z udziałem osób z niepełnosprawnościami.
Wraz ze zwiększaniem się świadomości społecznej na temat potrzeb i wyzwań związanych z dostępnością w turystyce różne fundacje i stowarzyszenia zaczęły organizować wycieczki w góry dla osób ze szczególnymi potrzebami. Krzysztof Sobczyk z Fundacji Szerpowie Nadziei mówi w jaki sposób wspierają osoby z niepełnosprawnościami w turystyce górskiej.
Krzysztof Sobczyk zaznacza też, że Dolny Śląsk w aspekcie dostępności turystyki górskiej przoduje w Polsce.
Joanna Kuczwara na wózku inwalidzkim porusza się od 2000 roku. Jak mówi, wiele się przez ten czas zmieniło pod kątem dostępności.
Działania związane z udostępnianiem szlaków górskich turystom z niepełnosprawnościami to coś co dzieje się na całym świecie. Szczególnie w tych atrakcjach, które rocznie odwiedzają miliony turystów. Dyrektor KPN dodaje, że Karkonosze są jednym z takich miejsc.
Choć pod kątem dostępności nie wszystko jest jeszcze idealnie na Dolnym Śląsku i w Polsce, jednak uczestnicy Dolnośląskiego Kongresu podkreślają, że wszystko idzie w dobrym kierunku.