Diecezjalne Spotkanie Synodalne. Poznaliśmy wyniki losowania

Fot. Synod Archidiecezji Wrocławskiej

W sobotę 30 listopada w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu odbyło się spotkanie centralne dla członków komisji oraz zespołów synodalnych Archidiecezji Wrocławskiej. W drodze losowania przydzielono dekanatom poszczególne zagadnienia i obszary, nad którymi pracowali w ostatnich tygodniach członkowie pięciu komisji powołanych przez Abp Józefa Kupnego. Teraz dokumenty trafią do parafii, by w drodze prac parafialnych zespołów synodalnych usłyszeć głos Kościoła.

Komunia, formacja i misja – to główne obszary Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, który trwa od blisko roku i potrwa jeszcze przez kilka miesięcy. Celem prowadzonych prac jest nawrócenie lokalnego Kościoła, a także budowanie więzi i wspólnoty w Jezusie Chrystusie. To drugi synod w historii naszej archidiecezji.

Centralne spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty oraz przedstawienia dotychczasowych działań (spotkania w dekanatach, parafialne zespoły presynodalne, katechezy i agapy, odkrywanie co mówi Duch do Kościoła). Pozwoliły one na stworzenie syntezy, na kanwie której członkowie komisji synodalnych diagnozowali sytuację i proponowali normy (związane m.in. z formacją do posługi w Kościele, finansowaniem inicjatyw w Kościele, ewangelizacją młodzieży i dorosłych, rolą mediów katolickich w diecezji etc).

Ks. Piotr Żuber z Komisji Głównej Synodu Archidiecezji Wrocławskiej przypomniał zadania członków Zespołów Synodalnych. Są to: modlitwa za archidiecezję, synod i parafię, umacnianie więzi wspólnotowych, a także umacnianie wiary przez Słowo Boże, uczestniczenie w spotkaniach w parafii oraz dekanacie, rozpowszechnianie informacji na temat prac synodu, przygotowanie uwag do projektów dokumentów synodalnych – Odebrali je dziekani w formie drukowanej, a na stronie www.synodwroclaw.pl znajdują się już te dokumenty i tam można je pobrać – zaznaczył duchowny.

Fragment z Ewangelii św. Jana. Bp Jacek Kiciński CMF wygłosił konferencję o cudzie rozmnożenia chleba. – Czas presynodalny był dla nas czasem przejścia z tłumu do wspólnoty. Czyli poprzez tworzenie Parafialnych Zespołów Synodalnych staliśmy się wspólnotą i przestaliśmy być anonimowi. Nasze spotkania dekanalne, parafialne i rejonowe uczyniły z nas wspólnotę, które stały się wspólnotami życiodajnymi – mówił bp Jacek Kiciński.

Ważnym punktem każdego spotkania synodalnego jest adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Wikariusz generalny ks. dr Adam Łuźniak wprowadził Najświętszy Sakrament, a adoracji towarzyszyły rozważania s. Marii Czepiel CSSE elżbietanki oraz akompaniament zespołu Hallelu Jah.

Na ręce ks. Arcybiskupa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego, zostały złożone dokumenty pięciu komisji synodalnych. Ich członkowie (łącznie ponad 100 osób) zaprezentowali się i otrzymali w podziękowaniu za ostatnie 2 miesiące intensywnych prac czerwone róże. Następnie odbyło się losowanie, do obszarów przydzielone zostały drogą losowania z koszyka dekanaty.

  • Komisja synodalna 1: „Synodalna parafia misyjna”: Dekanaty: Wrocław Katedra; Wrocław Wschód; Oleśnica Zachód; Miękinia; Strzelin; Góra Wschód;
  • Komisja synodalna 2: „Misja współdzielona – formacja do posługi w Kościele”: Dekanaty: Oleśnica Wschód; Borów; Milicz; Prusice; Wrocław Krzyki; Wrocław Północ (Sępolno); Sobótka
  • Komisja synodalna 3: „Wspólna troska – Finanse i administracja”: Wrocław Śródmieście; Wrocław Północ III (Psie Pole); Jelcz-Laskowice; Kąty Wrocławskie; Namysłów Zachód; Góra Zachód
  • Komisja synodalna 4: „Christus vivit – wprowadzenie w chrześcijaństwo”: Wrocław Północ I Osobowice, Wrocław Południe; Brzeg Północ; Trzebnica; Brzeg Dolny; Namysłów Wschód; Wołów
  • Komisja synodalna 5: „Młode wino, nowe bukłaki – Ewangelizacja”: Wrocław Zachód (Kozanów); Wrocław Zachód (Leśnica); Środa Śląska; Oława; Wiązów; Ziębice; Brzeg Południe.

Przed 12:00 rozpoczęła się Msza Św. pod przewodnictwem Abp Józefa Kupnego. – Nasze myśli kierujemy ku Apostołom, którzy kontynuowali misję Pana Jezusa. Towarzyszy im Duch Święty. Wiemy, ile dobra Apostołowie dokonali mocą Ducha udzielonego im przez Jezusa. Ta moc nigdy ich nie opuściła. W pełni objawiła się w Wieczerniku, gdy zrealizowały się słowa Jezusa. Ten Duch był u początków Kościoła i dotąd Go prowadzi. Dziś ważne jest, abyśmy uświadomili sobie rolę Ducha świętego podczas synodu i w procesie synodalnym – mówił podczas homilii Metropolita Wrocławski.

Arcybiskup nawiązał następnie do siedmiu Listów do Kościołów z Apokalipsy. – Ważne, abyśmy nasze osobiste słuchanie łączyli z tym, co ma nam do powiedzenia Kościół, a poprzez Kościół przekazywali innym wiernym. Potrzeba uwagi, aby dostrzec to, co Duch mówi nam przez Kościół. Duch Święty prowadzi Kościół na dwa sposoby, przez prorockie natchnienie lub kolegialność. – mówił hierarcha.

– Jezus nie podejmował żadnych działań bez Ducha Świętego. Z Nim udał się na pustynię, nauczał, powołał Apostołów, modlił się w Duchu i ofiarował Ojcu. Wszystko co czynił Chrystus, czynił w jedności z Duchem i w Duchu. – tłumaczył Abp Kupny. – Jako wierzący powinniśmy ustrzegać się pokusy dawania porad Duchowi Świętemu zamiast Go słuchać. On kieruje wszystkim i nie jest kierowany. Prowadzi, ale nie jest prowadzony. Powinniśmy się oddać Duchowi Świętemu w dziele Synodu – zaznaczył metropolita, mówiąc o widocznych owocach Synodu Archidiecezji Wrocławskiej i zachęcił do trwania na tej drodze.

Po Eucharystii nastąpiły podziękowania za przygotowanie uroczystości i pełnioną posługę. Metropolita udzielił zgromadzonym błogosławieństwa Bożego, a następnie uczestnicy zostali zaproszeni na obiad do budynku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Przypomnijmy, kolejne ważne spotkanie odbędzie się 29 grudnia w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu, gdzie o godz. 15:00 nastąpi otwarcie Roku Jubileuszowego w Archidiecezji Wrocławskiej.

Galeria zdjęć ze spotkania centralnego (30.11.2024)

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content