Gala Diamentowego Pióra nie do zapomnienia
6 grudnia 2024fot. Radio Rodzina
W czwartek 5 grudnia, w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Diamentowego Pióra. Wydarzenie było pełne emocji, inspirujących przemówień oraz wspaniałej muzyki, dzięki wyjątkowemu występowi Czesława Mozila. Organizatorem konkursu było Radio Rodzina.
Tym razem konkurs przyciągnął aż 150 uczniów i uczennic całego Dolnego Śląska, spośród których wyłoniono 36 finalistów. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie laureatom!
Nagroda Grand Prix trafiła do Szymona Szlepera z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 18 we Wrocławiu za jego poruszającą pracę napisaną w formie bajki. Szymon realizował temat o „zielonym ładzie”. Oto jej fragment:
Na zebraniu zwierzęta miały dowiedzieć się o Programie Ochrony Lasu, zwanym też Sosnowym Ładem. W ramach jego każde zwierzę miało przestać spożywać ciepłe posiłki, a czas korzystania z kominka został skrócony do 6 godzin dziennie zimą i pół godziny dziennie w innych porach roku. Ponadto pola, miały zostać przekształcone z powrotem w las. Nie to było jednak najgorsze dla zwierząt. Otóż silniki miały zostać całkowicie wyeliminowane z użycia. Postanowienia Ładu miały zostać zrealizowane w ciągu roku od zebrania. Po ogłoszeniu projektu zwierzęta były zbulwersowane. Szczególnie młode, które nigdy wcześniej nie musiały pracować. Sowy widząc ich reakcje, powiedziały im, że jeśli nic się nie zmieni, skończy się drewno i efekty będą jeszcze gorsze. Na początku zwierzęta nie dawały za wygraną, ale po chwili zrozumiały. Przez ten cały czas, uważały drewno za taki pewnik, że zapomniały o tym, że w ogóle może się skończyć. Teraz zwierzęta żałowały, że nie pomyślały o tym, gdy wycinały kolejne drzewa, żeby teren przekształcić w pola. Nie wiedziały, co teraz zrobią. Będą musiały wrócić do ciężkiej pracy, która dawno już poszła w niepamięć. Jeśli czegoś mogły być teraz pewne, to że zbliżają się ciężkie czasy. Ale wierzyły, że nadzieja na powrót tych wspaniałych czasów, będzie motywować ich do pracy, gdyż wszystko zaczyna się od nadziei.
A tak sam Szymon komentuje udział w konkursie i zwycięstwo:
Wśród pozostałych laureatów znaleźli się również:
🥈 Amelia Drewnowska z Technikum nr 15 we Wrocławiu
🥈 Maciej Straube z SP nr 3 w Środzie Śląskiej
🥉 Kacper Wąsowicz z II LO w Świdnicy
🥉 Dominik Muszewski z II LO w Świdnicy
Prace nie powstałyby bez opieki licznych nauczycieli. Nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 18 we Wrocławiu Agnieszka Wawrzyniak, opiekunka Szymona, wskazuje na to co jej osobiście towarzyszyło w czasie konkursu i jak go ocenia:
Galę uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych oraz diecezji wraz rektorem PWT Wrocław. Każdy z finalistów oraz ich opiekunowie otrzymali dyplom i książkę. Zwycięzca laptopa, symboliczne diamentowe pióro oraz albumy. Pozostali laureaci tablety, e-booki oraz albumy. Realizacja konkursu była możliwa dzięki wielu ludziom dobrego serca i dzięki środkom z budżetu Województwa Dolnośląskiego i Ośrodkowi Kultury i Sztuki, a także Radiotechnice Marketing Spółka Z O.O. we Wrocławiu.
Ksiądz Jerzy Babiak, organizator konkursu podkreśla między innymi to, iż jest on wyjątkową, ważną i konieczną przestrzenią realizacji talentów i wyrażenia myśli młodych Dolnoślązaków:
Natomiast przewodnicząca jury Elżbieta Warulik, mówiąc o uczestnikach konkursu mówi o diamentowej młodzieży, której prace już można porównać do małych dzieł literackich:
Z pracami laureatów oraz innymi informacjami można zapoznać się na stronie konkursu: