13 dzień grudnia 1981 zapisał się na kartach historii naszego kraju wprowadzeniem stanu wojennego. Wprowadzono go niezgodnie z konstytucją PRL, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, kierowanej przez generała Wojciecha Jaruzelskiego.
Tło wydarzeń przybliża dr Grzegorz Waligóra – naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu.
Od jesieni 1980 r. władza komunistyczna rozważała wariant siłowy. Ostatecznie wybiera grudzień 1981 roku – mówi historyk IPN.
Na Dolnym Śląsku przygotowywano się do takiego scenariuszu.
Solidarność na Dolnym Śląsku spodziewała się reakcji władzy. Znana jest słynna akcja przekazania 80 mln złotych.
Historyk przybliża także przebieg stanu wojennego w regionie.
Doktor przybliża skalę represji wprowadzenia stanu wojennego. – Co piąty internowany pochodził z Dolnego Śląska – zaznacza dr Grzegorz Waligóra.
Celem wprowadzenia stanu wojennego było zniszczenie Solidarności oraz utrzymanie władzy przez komunistów.
Jedną z konsekwencji wprowadzenia stanu wojennego była izolacja społeczna. W połowie lat 80-tych następuje kryzys ekonomiczny.
Symbolem zbrodni stanu wojennego stała się masakra w Kopalni „Wujek”, w której zginęło 9 osób. W 2011 roku skazano osoby odpowiedzialne za tamte wydarzenia.
W tym roku obchody odbędą się w Jeleniej Górze.
Instytut Pamięci Narodowej zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w oknach naszych domów.
13 grudnia 1981 r. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła w Polsce stan wojenny. Tego dnia złamano nadzieje milionów Polaków i na wiele lat odsunięto szansę na demokratyczne przemiany. Stan wojenny przyniósł tysiącom osób i ich rodzinom wielkie cierpienie – izolację w obozach internowania, uwięzienie, pozbawienie pracy, inne represje, zaś dziesiątki niewinnych straciły życie.
Mając w pamięci datę 13 grudnia 1981 roku, przyczyny i konsekwencje wprowadzenia stanu wojennego IPN w całej Polsce organizuje wydarzenia.
14 grudnia o godzinie godzina 12:00 w Przystanku Historia Legnica odbędzie się sesja popularnonaukowa dla młodzieży szkolnej.
W obronie „Solidarności”! 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Program:
Stan wojenny w Polsce – dr hab. Kamil Dworaczek Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu
Protesty w województwie legnickim w pierwszych dniach stanu wojennego – Łukasz Sołtysik (OBBH IPN we Wrocławiu)
„Rudna – grudzień 1981” – projekcja filmu dokumentalnego produkcji Oddziału IPN we Wrocławiu (33 min.)
Prezentacja „Encyklopedii Solidarności” tom 5 i uroczyste wręczenie publikacji bohaterom biogramów i haseł.
Poczęstunek
inf. wł. mat. prasowe