Niedawno wydawnictwo PWN przedstawiło wyniki głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Wśród finałowej dwudziestki znalazło się wiele anglicyzmów, a także słowa, które były kandydatami w poprzednich latach. Ambasadorem plebiscytu został językoznawca prof. Jan Miodek, który skomentował słowa, które walczyły o tytuł Słowa Roku.
Tegorocznym Młodzieżowym Słowem Roku 2024 została „sigma”. Słownik Języka Polskiego PWN definuje to słowo następująco:
Sigma to określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega. Słowo występuje też w połączeniach, np. skibidi sigma, sigma rizz, które wzmacniają jego pozytywny wydźwięk.
Słownik Języka Polskiego PWN
W rozmowie z Natalią Wójcik prof. Jan Miodek wymienił, które słowa wśród tegorocznych kandydatów do tytułu Młodzieżowego Słowa Roku go nie zdziwiły.
Od 2016 roku najróżniejsze słowa zdobywały tytuł Młodzieżowego Słowa Roku. W 2017 r. było to xD, natomiast w 2021 – śpiulkolot. Prof. Miodek odniósł się do zwycięzcy sprzed 3 lat.
Zdaniem językoznawcy najlepiej w języku przyjęło się słowo „dzban”, które wygrało w 2018 roku.
Wiele słów, które co roku kandydują w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku pochodzi ze slangu czy są zapożyczeniami z innych języków. Prof. Miodek mówi jaki to ma wpływ na język polski.
Zdaniem prof. Miodka słowo czemó wygrałoby plebiscyt na słowo roku języka pisanego. Językoznawca tłumaczy dlaczego.
Obok sigmy, która zdobyła tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024 na podium znalazły się też azbest i omówione przez prof. Miodka czemó.
Kandydatami do Młodzieżowego Słowa Roku 2024 były następujące słowa:
- aura
- azbest
- bambik
- brainrot
- brat
- cringe
- czemó
- delulu
- fe!n/fein/fin
- Fr/FR
- glamur/glamour
- GOAT
- oi oi baka
- oporowo
- riz/rizzler/rizz
- sigma
- skibidi
- slay
- womp womp
- yapping.