Erozja tradycyjnej religijności i potrzeba nowego podejścia. Wyniki badań raportu Obserwatorium Społecznego
14 stycznia 2025fot. Radio Rodzina
Obserwatorium Społeczne Archidiecezji Wrocławskiej i Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zaprezentowały wyniki badań prowadzonych na mieszkańcach Archidiecezji Wrocławskiej. Badania pozwoliły na zgromadzenie kompleksowych danych, mających na celu zrozumienie zmian w religijności mieszkańców oraz dostosowanie duszpasterstwa do współczesnych wyzwań.
Raport pt. Archidiecezja Wrocławska w tyglu przemian ostatnich dekad ma za zadanie pokazać jak na przełomie 10 lat zmieniła się religijność wiernych w Archidiecezji Wrocławskiej. Raport ma też zainspirować księży, proboszczów i wiernych do działania, by zmieniać Kościół na lepsze.
Archidiecezja Wrocławska jest pierwszą w Polsce, która zdecydowała się na powtórzenie badań sprzed dekady i sprawdzenie jak zmieniała się religijność wiernych w tym czasie. Pierwsze badania zostały wykonane w 2011 roku. Kolejne 10 lat było trudne nie tylko dla Kościoła, ale i ogólnie dla społeczeństwa. W tym czasie wybuchła m.in. pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie.
Jednym z prowadzących badania był ks. Wojciech Sadłoń SAC – wicedyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, który podsumowuje raport.
Jakie aspekty wiary były badane?
Ks. Sadłoń zaznacza, że raport taki jak ten stworzony przez Obserwatorium Społeczne i Instytut Statystyki Kościoła jest bardzo cennym materiałem do rozpoczęcia procesu rozeznawania duchowego, czyli m.in. drogi synodalnej.
Metropolita Wrocławski abp Józef Kupny przyznaje jednak, że wyniki raportu Archidiecezja Wrocławska w tyglu przemian ostatnich dekad są niepokojące.
Jednym z tematów podjętych w raporcie, które zwróciły szczególną uwagę, jest zmieniająca się forma wizyt duszpasterskich. Coraz częściej kolęda odbywa się na zaproszenie, co zmienia jej charakter i pozwala duchownym unikać trudnych sytuacji, takich jak agresja czy nieprzychylne reakcje. Jednak, ks. abp. Józef Kupny zauważa, że spotkania kolędowe są formą dotarcia do wszystkich, nie tylko do parafian.
To właśnie abp Józef Kupny był inicjatorem przeprowadzenia badań religijności wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Jak mówi, rezultaty mają być motorem do działań w parafiach. Jednak, wiele inicjatyw ewangelizacyjnych już się w nich toczy.
Raport Archidiecezja Wrocławska w tyglu przemian ostatnich dekad można znaleźć poniżej.