Site icon Radio Rodzina

Erozja tradycyjnej religijności i potrzeba nowego podejścia. Wyniki badań raportu Obserwatorium Społecznego

Obserwatorium Społeczne Archidiecezji Wrocławskiej i Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zaprezentowały wyniki badań prowadzonych na mieszkańcach Archidiecezji Wrocławskiej. Badania pozwoliły na zgromadzenie kompleksowych danych, mających na celu zrozumienie zmian w religijności mieszkańców oraz dostosowanie duszpasterstwa do współczesnych wyzwań.

Raport pt. Archidiecezja Wrocławska w tyglu przemian ostatnich dekad ma za zadanie pokazać jak na przełomie 10 lat zmieniła się religijność wiernych w Archidiecezji Wrocławskiej. Raport ma też zainspirować księży, proboszczów i wiernych do działania, by zmieniać Kościół na lepsze.

Archidiecezja Wrocławska jest pierwszą w Polsce, która zdecydowała się na powtórzenie badań sprzed dekady i sprawdzenie jak zmieniała się religijność wiernych w tym czasie. Pierwsze badania zostały wykonane w 2011 roku. Kolejne 10 lat było trudne nie tylko dla Kościoła, ale i ogólnie dla społeczeństwa. W tym czasie wybuchła m.in. pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie.

Jednym z prowadzących badania był ks. Wojciech Sadłoń SAC – wicedyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, który podsumowuje raport.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2025/01/na-strone_1_podsumowanie-raportu.mp3

Jakie aspekty wiary były badane?

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2025/01/na-strone_2_co-bylo-badane.mp3

Ks. Sadłoń zaznacza, że raport taki jak ten stworzony przez Obserwatorium Społeczne i Instytut Statystyki Kościoła jest bardzo cennym materiałem do rozpoczęcia procesu rozeznawania duchowego, czyli m.in. drogi synodalnej.

Metropolita Wrocławski abp Józef Kupny przyznaje jednak, że wyniki raportu Archidiecezja Wrocławska w tyglu przemian ostatnich dekad są niepokojące.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2025/01/na-strone_3_abp_niepokojace-wyniki.mp3

Jednym z tematów podjętych w raporcie, które zwróciły szczególną uwagę, jest zmieniająca się forma wizyt duszpasterskich. Coraz częściej kolęda odbywa się na zaproszenie, co zmienia jej charakter i pozwala duchownym unikać trudnych sytuacji, takich jak agresja czy nieprzychylne reakcje. Jednak, ks. abp. Józef Kupny zauważa, że spotkania kolędowe są formą dotarcia do wszystkich, nie tylko do parafian.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2025/01/na-strone_4_koleda.mp3

To właśnie abp Józef Kupny był inicjatorem przeprowadzenia badań religijności wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Jak mówi, rezultaty mają być motorem do działań w parafiach. Jednak, wiele inicjatyw ewangelizacyjnych już się w nich toczy.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2025/01/na-strone_5_inicjatywy-oddolne.mp3

Raport Archidiecezja Wrocławska w tyglu przemian ostatnich dekad można znaleźć poniżej.

Exit mobile version