Przegląd filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Publiczności LUX w kinie DCF
18 lutego 2025
Mat. Pras.
Nagroda Publiczności LUX jest przyznawana co roku przez Parlament Europejski i Europejską Akademię Filmową we współpracy z Komisją Europejską oraz siecią Europa Cinemas a jej głównym zadaniem jest inspirowanie do dyskusji o europejskich wartościach i ważnych problemach społecznych, poruszanych w nominowanych filmach.
To największa na świecie nagroda publiczności i jedyna na świecie nagroda filmowa, gdzie obywatele razem z członkami i członkiniami demokratycznie wybranego Parlamentu mogą wyłonić zwycięzcę przez głosowanie na nominowane filmy.
Do tegorocznej Europejskiej Nagrody Publiczności LUX 2025 zostało nominowanych pięć filmów, które zyskały uznanie zarówno krytyków filmowych jak i widzów: Dahomej, Przechwycone, Królestwo zwierząt, Milczenie Julie oraz Flow. Między 23 a 27 lutego wrocławscy widzowie będą mogli obejrzeć wszystkie tytuły podczas bezpłatnych pokazów w kinie DCF. Ty także masz szanse wziąć udział w wyborze nagrodzonej produkcji filmowej!
23.02 godz. 20.15 | DAHOMEJ reż. Mati Diop | Francja, Senegal, Benin 2024 | 67’
Listopad 2021 roku. Dwudziestu sześciu strażników skarbca Królestwa Dahomeju wkrótce wyjedzie z Paryża. Skarbiec wróci tam, skąd pochodzi – do kraju znanego obecnie jako Republika Beninu. W 1892 roku francuskie wojska kolonialne zrabowały nie tylko te artefakty, ale też tysiące innych kosztowności. Jaką postawę przyjąć wobec powrotu części skarbów do kraju, który musiał rozwijać się pod ich nieobecność? Studenci Uniwersytetu w Abomey-Calavi prowadzą na ten temat ożywioną dyskusję.
24.02 godz. 20.15 | PRZECHWYCONE reż. Oksana Karpovych | Kanada, Francja, Ukraina 2024 | 95’
Co skłania najeźdźców do prowadzenia wojny? Twórcy filmu próbują odpowiedzieć na to pytanie pokazując dwa równoległe światy. Kamera powoli rejestruje zniszczenia – widzimy ukraińskie wsie, miasta, domy i autostrady po wyzwoleniu z rosyjskiej okupacji. Nasza uwaga skupia się jednak nie na ruinach i śmierci, ale na tym, jak na wyzwolone tereny powraca życie. Daje to nadzieję i stanowi remedium na to, jak media normalizują horror wojny. Sceny w filmie różnią się bowiem od tych, którymi jesteśmy bombardowani na co dzień. Z obrazem silnie kontrastuje ścieżka dźwiękowa. Tworzą ją rozmowy telefoniczne między rosyjskimi żołnierzami walczącymi w Ukrainie a ich rodzinami. Ukraiński wywiad przechwycił te połączenia w 2022 roku. Dźwięk i obraz zestawiono ze sobą, co na wielkim ekranie wywiera oszałamiające wrażenie.
25.02 godz. 20.15 | ANIMAL reż. Sofia Exarchou | Grecja, Austria, Rumunia, Cypr, Bułgaria 2023 | 116’
Upalne lato, jedna z greckich wysp. Animatorzy i animatorki w hotelu all-inclusive przygotowują się na napływ turystów. Liderką grupy jest Kalia. Na scenie królują papierowe dekoracje, błyszczące stroje i taniec. Z każdym dniem praca jest coraz bardziej wymagająca. W niespokojne letnie noce wychodzą na jaw trudności, z jakimi mierzy się Kalia. Jednak kiedy zapala się światło, przedstawienie musi trwać.
26.02 godz. 20.15 | MILCZENIE JULII reż. Leonardo van Dijl | Belgia, Szwecja 2024 | 100’
Julia jest gwiazdą elitarnej akademii tenisowej. Jej życie kręci się wokół ukochanej dyscypliny. Kiedy jej trener nagle zostaje objęty dochodzeniem i zawieszony, zawodników zachęca się do zabrania głosu. Ale Julia postanawia milczeć…
27.02 godz. 18.00 | FLOW reż. Gints Zilbalodis | Łotwa, Francja, Belgia 2024 | 85’
+ debata „Przyszłość Unii Europejskiej w obliczu katastrofy klimatycznej” z udziałem dr hab. Bożeny Ryszawskiej, Krzysztofa Smolnickiego i Izabeli Zygmunt. Prowadzenie: Jan Pelczar.
Świat chyba dobiega końca – pozostały na nim już tylko ślady ludzkiej obecności. Kot jest samotnikiem, ale ponieważ jego dom zniszczyła wielka powódź, musi schronić się na łodzi zamieszkałej przez różne zwierzęta. I chociaż bardzo się od nich różni, uczy się z nimi współpracować. Samotna łódź sunie przez tajemnicze krainy, które zniszczyła powódź.
A płynące nią zwierzęta stawiają czoła różnym wyzwaniom i zagrożeniom, próbując dostosować się do nowej rzeczywistości.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina.
Więcej informacji na stronie dcf.wroclaw oraz na Facebooku. Platforma do oceny filmów TUTAJ.
Mat. Pras.