Rusza pierwsza w Polsce Poradnia Długofalowej Opieki Ozdrowieńczej
25 marca 2025
fot. Radio Rodzina
W Polsce żyje ponad 20 tys. osób, które pokonały różne choroby onkologiczne. Do tej pory, w Polsce nie funkcjonowały poradnie, gdzie ozdrowieńcy mogliby regularnie dokonywać przeglądów swojego zdrowia i uzyskać wsparcia psychospołecznego. We wtorek (25 marca) Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu we współpracy z Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową uruchomił pierwszą w kraju Poradnię Długofalowej Opieki Ozdrowieńczej w szpitalu uniwersyteckim.
Do tej pory, na mapie Polski nie było poradni, które byłyby szczególnie dedykowane ozdrowieńcom. W przypadku, gdy chcieli pójść na kontrolę, to kierowali oni swoje kroki do lekarza rodzinnego. Taki lekarz będzie umiał się właściwie zająć osobami, które wyszły z choroby nowotworowej, jednak należy pamiętać, że ozdrowieńcy to szczególna grupa.
– Jest to specyficzna grupa pacjentów uznawanych za zdrowych, ale jednak z szeregiem ryzyk lub powikłań. I to są specyficzne powikłania – mówi dr Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Ozdrowieniec to osoba, u której w ciągu 5 lat po zakończeniu leczenia przeciwnowotworowego nie pojawiają się oznaki chorobowe. Dyrektor Drozd mówi dlaczego ważne jest, by ozdrowieńcy mieli dedykowaną dla siebie poradnię.
– Bardzo cieszymy się, że jako Fundacja możemy wspierać ten piękny moment dla ozdrowieńców [otwarcia poradni – przyp. red.] – mówi Anna Apel, prezes Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
Dr hab. Katarzyna Madziarska – kierownik Kliniki Diabetologii Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych w USK – będzie jednym z lekarzy, którzy podejmą pracę w nowo otwartej poradni. Przybliża zakres opieki jaki będzie oferowany ozdrowieńcom.
Do poradni będą kierowani też młodzi ozdrowieńcy, którzy po wyjściu z choroby rozpoczynają dorosłe życie.
Julia Mielcarek na nowotwór zachorowała mając 18 lat, obecnie ma 24 lata i jest 6 lat po wyleczeniu. Julia mówi w jaki sposób jej i innym ozdrowieńcom będzie służyć nowa poradnia.
Dziewczyna przyznaje, że nawet po wyjściu z choroby nowotworowej wspomnienia z tego czasu zostają z człowiekiem.
Jak mówią eksperci USK we Wrocławiu, nowoczesna opieka kliniczna wymaga ścisłej współpracy między specjalistami różnych dziedzin medycyny, co dzieje się właśnie w przypadku uruchamianej poradni.
Partnerstwo Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu z fundacjami, takimi jak Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, odgrywa niezwykle ważną rolę w zapewnianiu kompleksowego wsparcia pacjentom. Współpracujące ze szpitalem fundacje angażują się nie tylko w pomoc przy organizacji przestrzeni i doposażenie szpitala, ale także umożliwiają realizację innowacyjnych rozwiązań medycznych i psychospołecznych, m.in. zapewniając dostęp do zespołu specjalistów psychologii, którzy codziennie pomagają pacjentom USK we Wrocławiu lub organizując spotkania z idolami dzieci, które mają pozytywny wpływ na dobrostan psychiczny najmłodszych.
Poradnia Długofalowej Opieki Ozdrowieńczej mieści się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej 213, na 5. piętrze. Pierwszych pacjentów przyjmie z początkiem kwietnia.
Źródło: inf. własne/ mat. pras.







