Odbudowa po powodzi – większy potencjał kolei na Dolnym Śląsku
28 marca 2025
fot. Radio Rodzina
Dolny Śląsk umacnia swoją pozycję infrastrukturalnego serca Polski. Naprawy po powodzi obejmą obszar automatyki, energetyki oraz dróg kolejowych. Za nami wizyta z udziałem przedstawicieli rządu, którzy opowiedzieli o szczegółach planowanej odbudowy.
Dolny Śląsk odwiedzili z wizytą Monika Wielichowska – Wicemarszałek Sejmu, Marcin Kierwiński – członek Rady Ministrów odpowiedzialny za działania na obszarach dotkniętych powodzią, Piotr Malepszak – Wiceminister Infrastruktury odpowiedzialny za kolej, a także Michał Jaros – Wiceminister Rozwoju i Technologii.
– Od miesięcy szykujemy się do odbudowy Ziemi Kłodzkiej. To długi proces – przyznaje wicemarszałek Sejmu, Monika Wielichowska.
Członek Rady Ministrów Marcin Kierwiński spotkał się z kolejarzami i mieszkańcami kotliny. Przypomniał podjęte przez rząd działania i konsultacje społeczne, które toczą się ws. zapory w Pilchowicach.
Dolnośląski Urząd Wojewódzki jest w stałym kontakcie z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, które mogą otrzymać konkretne środki finansowe na odbudowę, jak również skorzystać z pomocy socjalnej czy programu opieki w żłobkach.
Tłumaczy Wojewoda Dolnośląska, Anna Żabska.





Program „Odbudowa Plus” w kolei
W Kłodzku poinformowano, że rząd przeznaczył dotychczas blisko 100 mln złotych na odbudowę zniszczonej przez powódź infrastruktury kolejowej. Blisko 4 mld zł trafi na nowe inwestycje kolejowe na Dolnym Śląsku. – Dzięki strategicznym inwestycjom kolejowym tysiące mieszkańców zyskują dostęp do nowoczesnego i ekologicznego transportu, a sprawna kolej to najlepsza opcja na rozwój regionu – podkreśla Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
W priorytetach rządu, władz Województwa oraz Polskich Linii Kolejowych jest odbudowa po powodzi połączenia z Kłodzka przez Lądek do Stronia Śląskiego, informuje Piotr Malepszak, wiceminister Infrastruktury odpowiedzialny za kolej.
Dzięki pracom prowadzonym w infrastrukturze kolejowej czas przejazdu pociągiem z Wrocławia do Kłodzka Głównego już skrócił się o 30 minut i obecnie wynosi niespełna godzinę, a do Kudowy-Zdroju można dojechać w niespełna 2 godziny – mówi Piotr Wyborski, prezes Polskich Linii Kolejowych S.A.
Połączenia na trasie realizują Koleje Dolnośląskie. Wiceprezes Wojciech Zdanowski zachęca mieszkańców regionu i odwiedzających, do podróżowania wiosną z KD.
Tylko w tej kadencji na budowę linii kolejowych na Dolnym Śląsku przeznaczono pół miliarda złotych, a inwestycje w nowy tabor to 700 milionów złotych. Przed nami m.in. uruchomienie połączenia kolejowego do Karpacza, które planowane jest na czerwiec.




Fot. DD Radio Rodzina