Foki czy kotiki? Jak nie pomylić tych morskich ssaków?
29 marca 2025
fot. Radio Rodzina
We wrocławskim zoo mieszkają foki i kotiki. Na pierwszy rzut oka są one bardzo podobne do siebie, dlatego zwiedzający często je mylą. Czym się różnią? Co jest w nich fascynującego? Jakie charakterki mają przedstawiciele tych gatunków mieszkający w ZOO Wrocław? Na te pytania odpowiadają ich opiekunowie – Milena Daleczko i Mateusz Plotnik.
Gatunek kotika, który jest we wrocławskim ogrodzie zoologicznym to kotik afrykański. W przyrodzie zamieszkuje on południowe rejony Afryki – Mozambik, Gabon, RPA. Jest to gatunek uchatkowaty, którego prawdziwa nazwa brzmi uchatka karłowata.
Natomiast podgatunek fok, które mieszkają w zoo to foka pospolita, czyli witulina witulina. Foki pospolite występują w wielu miejscach na świecie, a te, które są we Wrocławiu żyją w północnej części planety.
Milena Daleczko – opiekunka fok, kotików i pingwinów w ZOO Wrocław tłumaczy różnice pomiędzy kotikami a fokami.
Zarówno foki jak i kotiki potrafią polować bez użycia zmysłu wzroku. Umożliwiają im to wibrysy.
To, co również jest fascynujące w tych zwierzętach to też głębokości, na które potrafią nurkować.
Podgatnek fok prezentowany w zoo jest tym samym, który występuje u wybrzeży Morza Bałtyckiego. Milena Daleczko podkreśla, że widok tego zwierzęcia leżącego na plaży jest czymś zupełnie normalnym. Jak się zachować w przypadku spotkania foki?
Jakie są kotiki z wrocławskiego zoo?
A jakie są foki?
Foki i kotiki, choć na pierwszy rzut oka podobne, różnią się pod wieloma względami – od budowy ciała, przez sposób poruszania się, aż po miejsca występowania. W przypadku obserwacji tych zwierząt, należy popatrzeć na ich wygląd, sposób poruszania się i po tym można rozpoznać które jest którym. Wiedzę na temat fok i kotików można pogłębić podczas wizyty w zoo i karmienia pokazowego.
Na radiową wizytę we wrocławskim zoo zapraszamy już dziś (w sobotę, 29.03) o godz. 13:00!
