Rusza projekt Dolnośląskiego Szlaku Filmowego. Pierwszy przystanek: Wałbrzych

Mat. Pras.

Dolnośląskie Centrum Filmowe i Miasto Wałbrzych zapraszają do współtworzenia wałbrzyskiej odsłony Dolnośląskiego Szlaku Filmowego – nowego, wieloletniego projektu dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego – w ramach którego w dolnośląskich miastach w najbliższym czasie będą powstawać murale. Do 5 maja potrwa nabór projektów murali inspirowanych filmami „Akademia Pana Kleksa” (1984) i „Sztuczki” (2007), do których zdjęcia realizowane były m.in. w Wałbrzychu.

Dolny Śląsk od dawna inspiruje filmowców. To właśnie tutaj od wielu lat powstają zdjęcia do polskich i międzynarodowych produkcji. Nie inaczej jest w przypadku Wałbrzycha, w którym od lat 50. powstało około 40 filmów i seriali. 

Filmowe dziedzictwo Dolnego Śląska uwiecznione na murach budynków

Jednym z elementów misji DCF-u jest wzmacnianie i popularyzacja kultury filmowej regionu. Na Dolny Śląsk filmowcy przyjeżdżają po wyjątkowe lokacje, czyli miejsca, w których realizowane są zdjęcia nie tylko do polskich, ale też zagranicznych produkcji. – Pałace, zamki, lasy, kręte uliczki czy poniemieckie kamienice mogą zagrać w zasadzie wszystko – międzywojenną Kopenhagę („Dziewczyna z igłą”, reż. Magnus von Horn), francuskie miasteczko („Skarbek”, reż. James Marquand) czy fantasmagoryczną krainę („Opowieści z Narnii. Lew czarownica i stara szafa”, reż. Andrew Adamson) mówi Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego, które jest koproducentem filmów dofinansowanych ze środków Dolnośląskiego Funduszu Filmowego, a powstających w naszym regionie.

– Filmowe dziedzictwo Dolnego Śląska to perła w koronie atrakcyjności naszego regionu. Obecność dolnośląskich zabytków czy plenerów na złotym i srebrnym ekranie oznacza nie tylko wizyty ekip filmowych (pozytywnie wpływających na lokalną gospodarkę), ale też filmowy ruch turystyczny. Coraz popularniejszy staje się tzw. set-jetting, czyli odwiedzanie miejsc, w których realizowano zdjęcia do filmów – podkreśla Jarosław Rabczenko, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Dzięki współpracy samorządu województwa dolnośląskiego, Urzędu Miasta w Wałbrzychu i Dolnośląskiego Centrum Filmowego w 2025 roku w Wałbrzychu powstaną dwa filmowe murale. Inspiracją dla pierwszego z nich będzie kultowa „Akademia Pana Kleksa” z 1984 roku w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego i obsypane nagrodami „Sztuczki” (2007) wyreżyserowane przez Andrzeja Jakimowskiego. 

Wałbrzyskie filmowe hity

Wałbrzyskie murale to jednocześnie początek Dolnośląskiego Szlaku Filmowego, który Dolnośląskie Centrum Filmowe przy wsparciu UMWD w kolejnych latach planuje poszerzyć o następne projekty promujące filmowość regionu. Na pierwszy ogień idzie Wałbrzych, w którym pracowali najwięksi polscy reżyserzy, m.in. Andrzej Wajda czy Agnieszka Holland. Jeszcze większe wrażenie wywiera długa lista z nazwiskami kilku pokoleń wybitnych aktorów, takich jak Zbigniew Cybulski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Krystyna Janda czy Maciej Stuhr. 

– Wielkie triumfy święciły produkcje realizowane w Zamku Książ: „Strefa interesów”, „Dolina Bogów” czy „Akademia Pana Kleksa”. Z kolei na starym mieście powstawał m.in. „Komornik”, nagrodzone na MFF w Wenecji i jednocześnie najbardziej „wałbrzyskie” „Sztuczki”, a także „Infamia”, głośny serial nakręcony przez Netflix – wylicza Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Do 5 maja trwa nabór projektów, który adresowany jest do artystów (m.in. muralistów, grafików, ilustratorów), którzy mieszkają i tworzą w województwie dolnośląskim. Zwycięskie pomysły zostaną zrealizowane na ścianach budynków mieszczących się przy al. Wyzwolenia i ul. Mickiewicza kolejno w czerwcu i wrześniu. Uroczystym odsłonięciom murali towarzyszyć będą pokazy filmów w prowadzonym przez DCF kinie Apollo oraz spotkania z twórcami.

Regulaminy i szczegółowe informacje na temat konkursów dostępne są na stronie www.dcf.wroclaw.pl oraz www.um.walbrzych.pl.

Mat. Pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl