Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Oddziałach 12–13.04.2025
8 kwietnia 2025
fot. Radio Rodzina
Zanurz się w świecie sztuki, historii, fotografii i wielkanocnych tradycji. W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz jego oddziały zapraszają na wykłady, spacery tematyczne, warsztaty i kuratorskie oprowadzania.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
12.04, g. 10:00
„Impressa et feliciter consumata sunt”. 550 lat kultury druku we Wrocławiu – spacer popularno-naukowy z okazji 550. rocznicy wydania pierwszego druku na Śląsku, prowadzenie: dr Jakub Maciej Łubocki
9 października 1475 roku wydrukowano „Statuta synodalia episcoporum Wratislaviensium” i datę tę przyjmuje się za początek drukarstwa na Śląsku. To dobra okazja, by przechadzając się szlakiem wrocławskich drukarń, bibliotek i księgarń, podziwiać osiągnięcia kultury druku w stolicy tej krainy.
Początek spaceru: plac Katedralny 16 – spotkanie przed Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu
Czas trwania: ok. 1,5 godziny.
Wstęp wolny, zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
12.04, g. 12:00
Między ludźmi a krajobrazem: polska fotografia prasowa, dokumentalna, krajobrazowa, społeczna – wykład Adama Pacholaka w ramach cyklu „Obraz i Obiektyw: kurs historii fotografii polskiej”
Krajobrazy i mieszkańcy Polski, ich codzienna praca, mieszkania i pasje były częstym tematem polskich fotografów. Jak przedstawiano te aspekty w PRL-u? Jak kształtował się obraz polskiego społeczeństwa w obiektywie zarówno fotoamatorów, jak i fotoreporterów? Wykład będzie okazją do przyjrzenia się dokumentalistom związanym ze słynnymi czasopismami „Przekrój”, „Świat i Polska” – omówione zostaną portrety Krzysztofa Gierałtowskiego, kielecka szkoła krajobrazu Pawła Pierścińskiego oraz niezwykłe misteria religijne w fotografii Adama Bujaka. Przedstawione zostaną także początki krytycznej fotografii społecznej, działalność Grupy Twórczej SEM, środowiska Stodoły 60 oraz twórczość Zofii Rydet.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
12.04, g. 13:00
„Monety z daru Narodowego Banku Polskiego w 2024 r.” – integracyjne oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Prowadzenie: Magdalena Karnicka, tłumaczenie na polski język migowy: Elżbieta Resler
Ekspozycja prezentuje wybrane monety kolekcjonerskie przekazane Muzeum Narodowemu we Wrocławiu przez Narodowy Bank Polski w 2024 r., a wybite w Mennicy Polskiej w Warszawie w 2022 i 2023 r. Podczas spotkania omówione zostaną m.in. pokazane na wystawie monety o nominale 50 zł z serii „Skarby Stanisława Augusta”, upamiętniające Augusta II Mocnego, Stanisława Leszczyńskiego, Augusta III czy 20 zł z okazji 100-lecia portu Gdynia.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
12.04, g. 15:00
Najpiękniejsze barokowe teatry Europy. Wykład Michała A. Pieczki w ramach nowego cyklu „Ze sztuką przez świat. Barok nade wszystko!”
W epoce baroku teatr odgrywał kluczową i fundamentalną rolę w życiu kulturalnym. Na każdym dworze europejskim (książęcym, królewskim czy cesarskim) odbywały się regularne spektakle teatralne i operowe. Do ich wykonywania były potrzebne odrębne budynki lub odpowiednio przystosowane wnętrza pałacu. Podczas spotkania przybliżone zostaną architektura i wystrój najpiękniejszych teatrów barokowych Europy XVII i XVIII wieku. Wspólnie wyruszymy w swoistą podróż po Starym Kontynencie szlakiem takich miast jak Wenecja, Rzym, Neapol, Madryt, Valetta, Monachium, Drezno czy Wersal. Ponadto odwiedzimy szereg rezydencji arystokratycznych, w których zachowały się po dziś dzień niezwykle efektowne teatry dworskie.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
13.04, g. 11:00
Sztuka romantyzmu. Wykład Grzegorza Wojturskiego w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”
Będzie to podróż w czasie do schyłku XVIII i 1. poł. XIX wieku, by zrozumieć kontekst historyczno-społeczny powstania i rozwoju malarstwa, rzeźby i architektury określanych jako romantyczne. Przedstawione zostaną fascynacje artystów romantycznych oraz opisany konflikt pomiędzy nimi a starszym pokoleniem teoretyków i twórców klasycyzmu.
Bilety w cenie 15 zł
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
13.04, g. 13:00
„Moda – historia osobista…” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka
Wystawa czasowa „Moda – historia osobista. Profesor Irena Huml (1928–2015)” nie tylko odnosi się nie tylko do indywidualnej biografii zmarłej 10 lat temu prof. Ireny Huml, ale także rzuca światło na historię ubioru w PRL-u, zagadnienia związane z rolą i funkcjonowaniem kobiety w tej rzeczywistości, a także inspiruje pytania o trwałość przedwojennych inteligenckich postaw w nowej rzeczywistości, o emancypację, funkcjonowanie kobiet w świecie akademickim i artystycznym, o rodzimą recepcję trendów międzynarodowych czy o rolę mody w procesach modernizacyjnych.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Etnograficzne
12.04, g. 10:00–16:00
Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym
W sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową tradycyjnie odbędzie się w Muzeum Etnograficznym coroczny kiermasz wielkanocny. Oprócz różnorodnych palm i pisanek, będzie można zakupić na nim także stroiki wielkanocne, bibułowe kwiaty i wiele innych świątecznych dekoracji. Kiermasz to także wyjątkowa okazja do osobistego spotkania z ich twórcami.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
13.04, g. 12:00
Wyklejane koguty. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Julia Szot
Jakie zwierzęta kojarzą się dzisiaj z Wielkanocą? Baranki, zające, kurczęta… A pomyśleliście o kogutach? Te ptaki były kiedyś popularną ozdobą pisanek i wycinanek świątecznych. Dlaczego? Dowiecie się na warsztatach! Inspirując się tegoroczną wystawą wielkanocną, w ramach pracy plastycznej wykonamy barwnego, wyklejanego koguta.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
13.04, g. 14:00
Zdobienie pisanek metodą batikową. Warsztaty dla dorosłych towarzyszące wystawie „Pisanki i palmy wielkanocne”, prowadzenie: Julia Datchenko
Zapraszamy na wielkanocne warsztaty ozdabiania jaj techniką batikową. Jest to najstarszy znany sposób tworzenia pisanek – na powierzchnię skorupki nakłada się wosk, a następnie wkłada do barwnika. Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję przekonać się na własne oczy, jak efektowne i misterne rezultaty można uzyskać tą tradycyjną metodą.
Bilety w cenie 20 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
13.04, g. 12:00
„Fenomenalny. Zdzisław Beksiński” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: Aleksandra Szwedo
Wystawa przygotowana w 20. rocznicę śmierci Zdzisława Beksińskiego prezentuje mniej znany, lecz niezwykle istotny aspekt twórczości artysty – fotografie tworzone przez niego w latach 50. i na początku lat 60. XX w. Jest też próbą osadzenia Beksińskiego w szerszym kontekście, w którym pojawia się nie tylko jako twórca „przerażający” i „mroczny”, ale także jako pionier i poszukiwacz nowych form wyrazu, walczący z ograniczeniami współczesnej fotografii.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
Treści wrażliwe: nagość/erotyka, cierpienie/żałoba
13.04, g. 17:00
Kino Nowe Horyzonty: „Z wnętrza” – pokaz specjalny filmu „Z wnętrza” oraz rozmowa o Zdzisławie Beksińskim. Prowadzenie: dr Adam Sobota i Aleksandra Szwedo
Jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Fenomenalny. Zdzisław Beksiński” przygotowanej w 20. rocznicę śmierci artysty jest projekcja filmu w reż. Cezarego Grzesiuka, Tomasza Szwana i Krystiana Kamińskiego z 2019 r., na który złożyły się zapisy wideo prowadzone w latach 1987–1997 przez Zdzisława Beksińskiego. Dokumentował on życie rodzinne i proces powstawania swoich obrazów, a materiały z tego okresu stały się nie tylko wideodziennikiem, lecz także kroniką przemian w Polsce po upadku komunizmu.
Miejsce: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, ul. Kazimierza Wielkiego 19
Wstęp z biletem na seans filmowy: https://www.kinonh.pl/op.s?id=20885
Mat. Pras.