Wrocław rozpoczyna program na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców
11 kwietnia 2025
Mat. Pras.
Wrocław oficjalnie zainaugurował program „Bezpieczny Wrocław”, który ma na celu przygotowanie mieszkańców oraz służb miejskich na wypadek sytuacji kryzysowych. Realizację programu rozpoczęły ćwiczenia ewakuacyjne, w których uczestniczyli przedstawiciele straży pożarnej, policji, pogotowia, straży miejskiej, Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) oraz Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) z Wrocławia.
– Budowanie trwałej odporności społeczeństwa na kryzysy wymaga przede wszystkim edukacji i szkoleń – mówiła Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
– Program ma dać mieszkańcom realne narzędzia do radzenia sobie z zagrożeniami – dodaje Renata Granowska.
W ramach programu planowany jest także pilotażowy projekt montażu defibrylatorów w miejscach publicznych, w tym na paczkomatach.
Ćwiczenia ewakuacyjne z udziałem seniorów z DPS to jeden z pierwszych testów współdziałania różnych formacji w ramach nowego programu. Mówi mjr Karol Jakubowski z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
– Projekt pozwoli na jeszcze lepszą koordynację oraz budowanie świadomości i umiejętności wśród mieszkańców – mówi st. bryg. Krzysztof Gielsa, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej.
Edukacja w zakresie bezpieczeństwa trafi także do wrocławskich szkół. Wkrótce odbędzie się konferencja szkoleniowa „Bezpieczny Wrocław”, skierowana do dyrektorów wrocławskich szkół, przedszkoli oraz innych placówek oświatowych.
– Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszkolą nauczycieli w zakresie zachowania się w sytuacjach kryzysowych – mówi Ewa Wolak, radna miejska i konsultant Wrocławskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
Na ten moment podobne inicjatywy realizowane są jedynie w Szwajcarii i Szwecji. „Bezpieczny Wrocław” to zdecydowany krok w kierunku budowania silniejszej i bardziej odpornej społeczności. Wspólna praca służb oraz zaangażowanie mieszkańców są kluczem do sukcesu tej inicjatywy, która ma na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa, ale także rozwijanie kompetencji obywateli w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych.





