13 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Scrabble

fot. archiwum prywatne Rafała Wesołowskiego

Scrabble powstały 94 lata temu. I choć jest to wiekowa gra to cieszy się popularnością wśród każdego pokolenia. Dodatkowo, nie tylko powiększa ona zasób słownictwa, a rozwija też wiele umiejętności matematycznych. Z okazji Międzynarodowego Dnia Scrabble w Radiu Rodzina gościliśmy Rafała Wesołowskiego – prezesa Polskiej Federacji Scrabble, który opowiedział o fenomenie gry, zasadach i swojej przygodzie ze scrabblami.

– To jest gra dla ludzi w każdym wieku – mówi Rafał Wesołowski, prezes Polskiej Federacji Scrabble.

Choć Scrabble łączą i integrują ludzi ze sobą, to jednak w czasie gry może dojść do pewnych nieporozumień, np. w kontekście reguł. Wśród graczy często pojawiają się kontrowersje dotyczące dopuszczalnych słów. Czy można używać słów pochodzących z innych języków?

A jakich słów nie można używać?

Rafał Wesołowski tłumaczy też co z przekleństwami.

Rafał Wesołowski w Scrabble gra już 25 lat. W Radiu Rodzina opowiedział o swoich początkach.

W Polsce działają kluby Scrabble, ale też w weekendy odbywają się zawody. Ile klubów jest zrzeszonych w Polskiej Federacji Scrabble?

Warszawa, Kraków, Poznań – to w tych miastach jest wielu mocnych zawodników. A jak na scrabble’owej mapie Polski wypada Wrocław?

Scrabble wymyślił w 1931 roku amerykański architekt Alfred Moscher Batz. Od tamtego czasu wszystkie pokolenia licznie i chętnie grają w Scrabble. Fenomen gry składa się z dwóch kwestii, o których mówi Rafał Wesołowski.

– Pierwsza to prostota zasad i brak konieczności zagłębiania się w długą instrukcję, żeby rozpocząć grę. Każdy zna język, każdy używa słów, więc każdy może usiąść i na jakimś poziomie zagrać. Druga sprawa to jest, dla tych bardziej grających, to jest to, że łatwo sobie na każdym etapie zaawansowania znaleźć próg, do którego dążymy, czyli zaczynamy grać, to naszym celem może być uzyskanie 150-200 punktów w partii, a potem grając dalej, można stopniować sobie poziom, do którego chcemy dążyć i szukać cały czas nowych celów.

Czy dzisiejsza wersja gry różni się od tej pierwszej?

Zapytaliśmy też Rafała Wesołowskiego o jego radę dla graczy początkujących. Oto ona:

– Trzeba dbać o równowagę spółgłosek i samogłosek na stojaku. Warto też znać listę słów dwu- i trzyliterowych – to one robią różnicę.

Początkujący mogą korzystać z pomocy słownikowej. Oficjalny słownik Scrabble można znaleźć na stronie Federacji.

Więcej na temat gry Scrabble będziecie mogli usłyszeć już dziś (13.04) po godz. 16:00!

Dzięki współpracy z firmą Mattel rozdamy dziś kilka egzemplarzy Scrabbli! Słuchajcie nas uważnie!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl