Tradycja Niedzieli Palmowej na Kurpiach

fot. Radio Rodzina

W Niedzielę Palmową wspominamy wjazd Jezusa do Jerozolimy. Ludzie witali Go z uśmiechem i machając palmami wołali „Hosanna!”. Tego dnia wierni również przynoszą ze sobą palmy do kościołów. Jak Polska długa i szeroka tak wiele jest zwyczajów związanych z tym dniem, a także i wzorów palm. Najbardziej znana procesja w Niedzielę Palmową odbywa się w Łysych, na Kurpiach (woj. mazowieckie).

Na przestrzeni lat wygląd palm ewoluował, a dziś najpopularniejsze są palmy wileńskie, które wyglądają jak kolorowe bukiety albo wielobarwne pałki o różnej grubości i wysokości.

W Polsce krainą najpiękniejszych i najwyższych Palm są Kurpie. Palmy wytwarzana na Kurpiach wyglądają jak wysokie kwietne słupy, zdobione na całej swojej zacnej wysokości zielonymi gałązkami i kwiatkami z bibuły.

Niedziela Palmowa w Łysych (na Kurpiach) to jedno z najbardziej popularnych wydarzeń folklorystycznych, a palma kurpiowska to odrębne zjawisko kulturowe, które charakteryzuje się bogatymi zdobieniami.

– Podstawą jest religia, bez tego palma nie ma znaczenia – mówi bp łomżyński Janusz Stepnowski.

O tradycji palmy kurpiowskiej mówi bp Stepnowski.

Co czyni palmę kurpiowską i tradycję Niedzieli Palmowej w Łysych tak wyjątkowymi?

O swojej palmie opowiada Robert Amurat – uczestnik tegorocznej Niedzieli Palmowej w Łysych i członek zespołu kurpiowskiego „Pod Borem” z Zawad.

Palma pana Roberta jest mała. Jednak te powszechnie kojarzone palmy kurpiowskie osiągają wielkie rozmiary. Dlaczego więc pan Robert wspomniał o małych palmach?

Czy palmy kurpiowskie zawsze były robione z bibuły?

Niedziela Palmowa kończy Wielki Post, a rozpoczyna Wielki Tydzień. Jest ona dniem słodko-gorzkim, w którym wierni cieszą się z wjazdu Jezusa do Jerozolimy, ale też pamiętają, że już niedługo zostanie on pojmany, skazany na śmierć i odbędzie drogę na Golgotę.

Zobacz zdjęcia z Niedzieli Palmowej w Łysych (woj. mazowieckie)

Fot. Damian Dobek

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl