Lokaty, obligacje, fundusze – oszczędzanie niejedno ma imię
29 sierpnia 2022Myśląc o lokowaniu pieniędzy, większość z nas myśli o jak największych odsetkach, które w krótkim czasie pomnożą nasze oszczędności. Jednak podobnie jak w życiu tak i w oszczędzaniu, żeby więcej zyskać trzeba czasami więcej zaryzykować. Będąc rozważnym, umiejętnie operując swoim zasobami możemy osiągną optymalny dla siebie zysk.
Co należy rozumieć pod pojęciem – optymalny? Taki, który został wypracowany w oparciu o formy oszczędzania, których poziom zysku i ryzyka była dla nas odpowiedni. Żeby osiągnąć to optimum warto więc korzystać z różnych form oszczędzania. Możemy lokować nasze oszczędności bez ryzyka w standardowe lokaty bankowe lub obligacje skarbowe, ale możemy też spróbować bardziej zaawansowanych form jak lokaty strukturyzowane lub fundusze inwestycyjne. Każdy może próbować różnych sposobów pomnażania oszczędności odpowiednio do swego potencjału finansowego, oczekiwanego zysku i możliwości poniesienia określonego poziomu ryzyka związanego z daną formą lokowania pieniędzy.
Dobrym sposobem jest wspomniane lokowanie po trochu w różne formy co fachowo określa się mianem dywersyfikacji inwestycji. PKO Bank Polski oferuje tu wiele możliwości – zarówno dla osób chcących bezpiecznie oszczędzać, jak też dla tych, którzy są skłonni podjąć większe ryzyko za cenę potencjalnie większego zysku. W ofercie banku są lokaty, których otwarcie jest możliwe przez internet (w serwisie transakcyjnym iPKO), za pomocą smartfona (aplikacja IKO) lub w placówce banku. Zgodnie z oczekiwaniami klientów bank w ostatnich miesiącach systematycznie podnosi oprocentowanie lokat, które obecnie sięga 6,5proc. w skali roku w zależności od wybranej lokaty. Dla osób chcących spróbować nowych form oszczędzania bank niedawno uruchomił program inwestycyjny Autolokacja III. Opiera się on na lokacie 6-miesięcznej, ze stawką 6,5% w skali roku i minimalną wpłatą 10 tys. zł. Mechanizm Autolokacji III polega na stopniowym – co miesiąc, przenoszeniu lokaty do wybranego przez klienta funduszu inwestycyjnego. Dzięki cykliczności comiesięcznego przenoszenia środków z lokaty na fundusz, klient korzysta z uśrednienia ceny zakupu jednostek funduszy i zmniejszenia ryzyka inwestycji. Po 6 miesiącach cała lokata zostaje przeniesiona do funduszu inwestycyjnego, a odsetki od lokaty wpłacane są na konto klienta.
PKO Bank Polski ma też w ofercie całą gamę subfunduszy funkcjonujących w ramach funduszu PKO Parasolowego, których profil ryzyka jest zróżnicowany i każdy zainteresowany tą formą lokowania oszczędności, zarówno gotowy na niski jak i podwyższony poziom ryzyka inwestycji znajdzie coś dla siebie.