Poseł Agnieszka Soin: Polacy chcą elektrowni jądrowej
15 listopada 2022fot. Patrycja Jenczmionka
Jest decyzja ws. budowy elektrowni atomowej w Polsce. Wybór padł na amerykańską technologię przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej. W Polsce realizowany będzie także komercyjny projekt z wykorzystaniem technologii koreańskich. W tym tygodniu Sejm ma zająć się prawem dot. inwestycji w atom w Polsce. O korzyściach płynących z powstania inwestycji w Polsce, harmonogramie prac, kosztach, ewentualnych dodatkowych opłatach dla obywateli czy możliwości wybudowania elektrowni na Dolnym Śląsku rozmawiamy z poseł na Sejm Agnieszką Soin – szefową Parlamentarnego Zespołu ds. Energii Jądrowej.
Jak zaznacza poseł na Sejm Agnieszka Soin wykorzystanie elektrowni jądrowej daje wiele korzyści m. in. czystą energię.
-Dodatkowo spełnimy także cele klimatyczne, dodaje poseł Agnieszka Soin.
Koszt budowy elektrowni jądrowej to według ekspertów ok. 20 mld dolarów. Skąd na to środki i czy nie będziemy musieli ponieść dodatkową opłatę za prąd?
Zbudowanie w Polsce pierwszego bloku elektrowni jądrowej ma nastąpić do 2033 roku. W tym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad prawem dot. elektrowni jądrowych.
W Europie elektrownie atomowe mają takie kraje jak np. Francja, Słowacja czy Wielka Brytania.
Czy na Dolnym Śląsku wybudujemy elektrownię atomową?
Budowa elektrowni atomowej może przynieść nam niezależność energetyczną i uodpornić nas na kryzysy. Trwa dyskusja na temat lokalizacji inwestycji. Wstępnie będą to tereny na północy Polski. Pierwsza instalacja ma powstać na Pomorzu w Kopalinie, w gminie Choczewo. Pod uwagę brany jest także ewentualnie Żarnowiec. Czy jest szansa w przyszłości na budowę elektrowni atomowej w naszym regionie? – pytamy posłankę na Sejm – Agnieszkę Soin.
– Byłby to duży zastrzyk dla rozwoju naszego regionu, mówi Agnieszka Soin.
Poseł na Sejm była pytana także o projekt budowy małych reaktorów modułowych tzw. SMR, które są w planach KGHM.
Jak wynika z sondażu pracowni United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” 83,4 proc. ankietowanych popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce.
POSŁUCHAJ: