Nawet kilkanaście hulajnóg elektrycznych dziennie usuwa Straż Miejska z wrocławskich dróg
4 lipca 2023fot. NL/Pexels.com
Rośnie liczba hulajnóg elektrycznych usuwanych z ulic i chodników przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Na użytkowników urządzeń transportu osobistego, którzy dopuszczają się wykroczeń drogowych, czekają konsekwencje w postaci nawet wielotysięcznych mandatów. Zapytaliśmy wrocławską Straż Miejską, jakie są obowiązki i największe przewinienia użytkowników hulajnóg.
– Pamiętajmy o tym, że używając hulajnóg elektrycznych, musimy stosować się do przepisów ustawy o ruchu drogowym – podkreśla Piotr Szereda z wrocławskiej Straży Miejskiej.
W 2021 roku z miejsc, w których użytkownicy zostawili środek transportu w niewłaściwy sposób, usunięto około 120 hulajnóg. W 2022 roku nastąpił spadek, bo usunięto jedynie około 25 urządzeń, ale w bieżącym roku przypadków, gdy konieczne jest odwiezienie hulajnóg na parking strzeżony, jest zdecydowanie więcej.
A jakie konsekwencje mogą spotkać użytkowników hulajnóg elektrycznych, którzy popełniają wykroczenia?
Użytkowników hulajnóg elektrycznych powinni stosować się do przepisów ustawy o ruchu drogowym. Podstawowymi obowiązkami użytkowników urządzeń służących do transportu osobistego jest ustępowanie pierwszeństwa pieszym, zakaz korzystania z urządzenia w dwie osoby oraz ograniczenie prędkości poruszania się hulajnogą elektryczną do tempa chodu pieszego (w razie poruszania się po chodniku) lub 20km/h (w przypadku poruszania się po drodze).