Bp Jacek Kiciński o Triduum Paschalnym, pamiątce Eucharystii i zadaniach kapłanów

fot. Radio Rodzina

Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w ciągu roku liturgicznego katolików. Jego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

W Wielki Czwartek wieczorem w kościołach odbywa się  Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Tego dnia przeżywamy pamiątkę ustanowienia Eucharystii oraz kapłaństwa. Ostatnia Wieczerza jest antycypacją ofiary Krzyża, na której dokona się dzieło zbawienia.

To właśnie podczas ostatniej wieczerzy Jezus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje Ciało i Krew, a następnie dał je apostołom do spożycia, nakazując, by czynili to na jego pamiątkę. Pokazał im miłość uniżoną, umył stopy, zostawił nowe przykazanie. Dziś szafarzami tego sakramentu są kapłani.

Na pamiątkę wyprowadzenia narodu wybranego z niewoli egipskiej Żydzi obchodzili (i nadal obchodzą) co roku Paschę. To podczas niej zabijano baranka, którego jedzono w czasie Paschy. W Ewangelii Jana mowa jest o wieczerzy, nie była to jeszcze Pascha. Jezus umiera podczas Paschy. Ta głęboka symbolika pozwala dostrzec, że to Chrystus jest paschalnym Barankiem, który prawdziwie przeprowadza nas z niewoli śmierci do życia i z niewoli grzechu do życia

Gościem audycji jest o. Bp Jacek Kiciński CFM, biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej, wykładowca teologii duchowości.

Posłuchaj:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content