Wielkanoc w Dobroszycach
10 kwietnia 2024Mat. Pras.
-Nie tylko Wielkanoc, ale tak naprawdę cały Wielki Tydzień trwa u nas przez okrągły rok – mówił ksiądz Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas, podczas wielkanocnego spotkania uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Dobroszycach.
Wielkanocne jajka, babka i żurek, a także opowieść o życiu Jezusa Chrystusa towarzyszyły wielkanocnemu spotkaniu w Dobroszycach. Podopieczni warsztatów terapii zajęciowej z powiatu Oleśnickiego spotkali się wspólnie, aby świętować zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach przygotowali piękną pantomimę opowiadającą o najważniejszych tajemnicach chrześcijaństwa: wcieleniu, życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.
Ksiądz Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, pobłogosławił pokarmy na świąteczny stół. Do osób z niepełnosprawnościami, które korzystają ze wsparcia warsztatów terapii zajęciowej, zwrócił się słowami, mówiącymi o całorocznym przeżywaniu Wielkanocy. -Jesteście bardzo kochani” – rozpoczął – i tym ukochaniem przyjechaliśmy się nasycić, zaczerpnąć, bo u was nie tylko Wielkanoc trwa dłużej, ale i tajemnice Wielkiego Tygodnia rozciągają się na cały rok. W tym miejscu nie brakuje ani wielkopiątkowego cierpienia, ani radości wielkanocnej, w każdym dniu – mówił dyrektor. Dla wszystkich uczestników spotkania przygotowany był świąteczny poczęstunek składający się z tradycyjnych potraw wielkanocnych.
„To jest miejsce, gdzie dzień dobra naprawdę trwa przez cały rok. Doświadczają go nie tylko nasi podopieczni, ale również terapeuci i pracownicy, którzy bardzo wiele otrzymują od osób z niepełnosprawnościami” – mówił Paweł Trawka, rzecznik Wrocławskiej Caritas.
Warsztaty terapii zajęciowej w Dobroszycach służą osobom z różnymi niepełnosprawnościami poprzez oferowanie im możliwości rozwijania umiejętności społecznych, zawodowych oraz osobistych. W kilkunastu pracowniach organizowane są zajęcia, warsztaty i aktywności, które wspierają integrację społeczną, samodzielność oraz rozwój osobowy uczestników. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, zdobywać nowe umiejętności oraz rozwijać swoje zainteresowania.