Ponad 15 tysięcy absolwentów Akademii H2O
25 czerwca 2024Mat. Pras.
„My pijemy tę samą wodę, którą piły dinozaury”, „jest bardzo mało wody do picia na świecie”, „bez wody Ziemia nie nazywałaby się Błękitną Planetą” – mówią dzieci, które ukończyły Akademię H2O. To już ponad 15 tysięcy uczniów ze stolicy Dolnego Śląska i sąsiednich gmin.
Czym skorupka za młodu nasiąknie…
Wiedzą, czym jest retencja, ile jest słodkiej wody na świecie i skąd ona pochodzi.Uczniowie drugich klas szkół podstawowych równolegle z nauką czytania i pisania, uczą się wszystkiego o wodzie, a także jak dbać o środowisko. O tym dowiadują się podczas zajęć Akademii H2O, czyli projektu edukacyjnego przygotowanego przez wrocławskie MPWiK. Wraz z końcem roku szkolnego zakończyła się druga edycja tego programu. W stolicy Dolnego Śląska zrealizowało go już ok. 13,5 tysiąca dzieci.
– Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które do edukacji ekologicznej najmłodszych podeszło w tak kompleksowy sposób. Akademia H2O to cały blok zajęć, dokładnie 14 scenariuszy lekcji, które mają rozwijać w dzieciach postawę odpowiedzialności za środowisko – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK Wrocław i Hydropolis.
Projekt Akademia H2O jest realizowany we współpracy z Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Udzielają licencji na wiedzę
Chociaż początkowo Akademia H2O prowadzona była tylko we Wrocławiu, program cieszy się dużym zainteresowaniem. Obecnie jest realizowany także na terenie gmin: Czernica, Kąty Wrocławskie, Długołęka i Kobierzyce. To około 30 szkół w powiecie wrocławskim, w których ponad 2 tysiące drugoklasistów również ukończyło zajęcia.
Podobnie jak we Wrocławiu, także w tych gminach wszyscy uczniowie otrzymali zeszyty ćwiczeń z zadaniami do samodzielnego wykonania, a nauczyciele – książki ze scenariuszami zajęć.
– Niezwykle cenne jest to, że w programie znalazły się formy angażowania uczniów – karty pracy, filmy i plansze edukacyjne, animacje, doświadczenia, a wszystko to z wodą w roli głównej – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim Wrocławia.
Najpierw nauka, potem przyjemności
Na zakończenie roku szkolnego i jednocześnie Akademii H2O drugoklasiści z kobierzyckich szkół sprawdzili zdobytą wiedzę, wykonując doświadczenia na warsztatach w Hydropolis.
Jak dbać o wodę? Opowiadają dzieci.
Pod okiem wykwalifikowanych edukatorów dzieci wykonały m.in tęczę w probówce, dowiedziały się, dlaczego widzimy kolory i poznały prawa Archimedesa i Pascala, dzięki doświadczeniu „nurek Kartezjusza”.
– W butelce były dwie ośmiornice i jak się ją ściskało, to one leciały w dół – mówi uczennica z Kobierzyc, opisując wykonane doświadczenie. – Gdyby nie było wody, Ziemia byłaby szara, bez życia – dodają dzieci.
Zwieńczeniem projektu Akademii H2O była wizyta na wystawie w Hydropolis. Największe wrażenie na dzieciach zrobiła drukarka wodna przed wejściem do centrum, repliki niezwykłych stworzeń z morskich głębin, a także Planeta Wody, gdzie o początkach tej substancji na świecie opowiada Krystyna Czubówna, chyba najsłynniejsza w Polsce lektorka programów przyrodniczych.