We Wrocławiu pojedziemy pociągiem z biletem miejskim
30 lipca 2024mat. prasowe
Pociągami Kolei Dolnośląskich i Polregio od 1 sierpnia będzie można podróżować po Wrocławiu na podstawie biletów MPK. Przewoźnicy regionalni będą honorować miejskie bilety na podstawie umowy podpisanej przez Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia i Damiana Stawikowskiego, prezesa Kolei Dolnośląskich oraz przedstawicieli Polregio.
Umowa będzie obowiązywać od czwartku. Dzięki niej, legitymując się biletami MPK Wrocław (co najmniej 24-godzinnymi), będziemy mogli podróżować pomiędzy 31 stacjami i przystankami z nazwą Wrocław oraz do Iwin – przystanku położonego obok wrocławskiego osiedla Jagodno.
Strategiczna współpraca i miliardowe inwestycje
Miesiąc po podpisaniu porozumienia między samorządem województwa oraz Wrocławia mamy konkret: od 1 sierpnia wraca honorowanie biletów miejskich w pociągach regionalnych w obszarze miasta.
– To ważny dzień dla Dolnego Śląska, a przede wszystkim dla Wrocławia i jego aglomeracji. To efekt dobrej współpracy samorządu województwa, samorządu Wrocławia i innych samorządowców, bo umowa nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca, zaangażowanie i determinacja na wielu szczeblach. Na bilecie skorzystają nie tylko mieszkańcy Wrocławia – mówi Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.
Dzięki umowie pociągi Kolei Dolnośląskich i Polregio staną się integralną częścią komunikacji miejskiej stolicy Dolnego Śląska, a ucząca się młodzież szkolna oraz seniorzy powyżej 65. roku życia będzie mogła z nich korzystać bezpłatnie w obrębie miasta.
– To istotne uzupełnienie miejskiej siatki połączeń, dzięki któremu z bezpłatnych przejazdów skorzysta blisko 300 tys. wrocławianek i wrocławian. Spełniamy naszą zapowiedź z kampanii wyborczej i jednocześnie jest to dobry prognostyk dla przyszłej współpracy. Nasze porozumienie pokazuje wspólną odpowiedzialność za region i jego stolicę – dodaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Gdy umowa obowiązywała przed trzema laty, dziennie z pociągów – na biletach miejskich – korzystało kilka tysięcy wrocławian. Od tego czasu rozwinęła się liczba stacji w obrębie miasta Wrocławia, ale też zwiększyła się liczba połączeń regionalnych świadczonych przez Koleje Dolnośląskie.
– Chciałem podziękować przedstawicielom miasta, Jackowi Sutrykowi i Renacie Granowskiej, za szybkie osiągnięcie porozumienia. W ciągu ostatnich kilku lat zainwestowaliśmy w tabor blisko miliard złotych. Dzięki temu jesteśmy lepiej przygotowani do obsługi ruchu nie tylko regionalnego, ale i aglomeracyjnego – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.
Szybki i bezpieczny transport dla wszystkich
Z biletu skorzystają mieszkańcy nie tylko mieszkańcy Wrocławia, ale także aglomeracji wrocławskiej. Dzięki umowie od pierwszej stacji w obrębie miasta Wrocławia będą mogli podróżować na jednym bilecie – tym samym, który honorowany jest w MPK. Pociągami przewoźników regionalnych będzie można podróżować posiadając bilety MPK:
- 24-, 48-, 72- i 168-godzinne,
- bilety okresowe imienne (ale nie bilety przypisane wyłącznie do dwóch linii MPK),
- bilety 30- 60- i 90-dniowe na okaziciela.
– Szybki, bezpieczny i ekologiczny transport jest kwestią cywilizacyjną, a nie polityczną. Dzięki porozumieniu między samorządami osiągnęliśmy pierwszy sukces, a nie jest to nasze ostatnie słowo. Zamierzamy wprowadzić jednolity bilet na terenie całego Dolnego Śląska. Poprzez zwiększenie dostępności oferty kolejowej chcemy przekonywać Dolnoślązaków do korzystania z pociągów – dodaje Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za kolej i tłumaczy jak bilet będzie działał w praktyce.
Umowa została zawarta na okres od 1 sierpnia 2024 do końca 2025 roku. Miasto Wrocław będzie współfinansować kursowanie pociągów w swoim obszarze. Łączna wartość umowy wynosi ok. 53 mln zł z VAT.
– Sprawa UrbanCard to był absolutny priorytet dla nowego zarządu województwa. Obiecywaliśmy w kampanii wyborczej, że załatwimy ją w 3 miesiące i rzeczywiście udało nam się to zrealizować – mówi Wojciech Bochnak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Podobna umowa działa m.in. w Warszawie, gdzie pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej można podróżować na biletach miejskich.
– W imieniu zarządu powiatu z całego serca dziękuję marszałkowi i prezydentowi. Naszym mieszkańcom będzie łatwiej dojeżdżać do miejsc gdzie pracują i się uczą. To fantastyczny pierwszy wspólny projekt po wyborach samorządowych i wierzę w to, że nie ostatni – podsumowuje Włodzimierz Chlebosz, starosta powiatu wrocławskiego.
W umowie finansowo, poza miastem Wrocław, partycypują również powiat wrocławski oraz stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska.
mat. prasowe/inf. wł. K.B/PJ