Światowy Dzień Fotografii. Ponad 150 lat historii MPWiK w obiektywie
19 sierpnia 20246. Wymiana złoża piaskowego filtra powolnego nr 3 Na Grobli, lata 20-30. XX w., źródło Archiwum MPWiK
W poniedziałek, 19 sierpnia przypada Światowy Dzień Fotografii. Z tej okazji MPWiK Wrocław zaprasza na sentymentalną podróż w czasie. Zobaczcie na archiwalnych fotografiach, jak na przestrzeni lat zmieniał się Wrocław i wodociągi.
Wodociągi w obiektywie
Dzieje Wrocławia można prześledzić na fotografiach wykonanych przez miejskie wodociągi, które rozpoczęły działalność w 1871 roku i od tego momentu swoją historię dokumentują na zdjęciach. To 153 lata dokonań przeplatanych trudnymi momentami. W obiektywie fotografów uwieczniających rozwój wodociągów widać także, jak zmieniał się Wrocław.
– Zabieramy Państwa w miejsca, które na co dzień są zamknięte nawet dla naszych pracowników – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK. – Możemy jednak pokazać te przestrzenie na starych, archiwalnych fotografiach. Niektóre z nich mają nawet przeszło 150 lat. Fotografia to jeden z wynalazków, który pozwala nam lepiej zrozumieć naszych przodków i tożsamość.
W tym wypadku obraz uwieczniony na starym nośniku, jak na przykład klisza, a następnie przeniesiony na komputerowe dyski mówi o historii miejskich wodociągów, przedsiębiorstwa, bez którego rozwój Wrocławia nie byłby przecież możliwy. – Dzięki archiwalnym zdjęciom możemy zobaczyć, jak powstawała wieża ciśnień przy ul. Na Grobli, czyli nasz symbol, którego wybudowanie uznaje się za początek przedsiębiorstwa wodociągowego w ówczesnym Breslau. Kolejna historia zapisana jest na zdjęciach terenów wodonośnych, gdzie ponad sto lat temu wiercono studnie i kopano stawy infiltracyjne. Wreszcie dzięki naszemu archiwum możemy zobaczyć, jak wyglądało otwarcie Zakładu Produkcji Wody „Mokry Dwór”, który na początku lat 80. XX wieku zażegnał trudności zaopatrzenia miasta w wodę – dodaje Przemysław Gałecki.
Bieg przez historię
Na archiwalnych fotografiach zobaczymy najważniejsze wydarzenia ze 150-letniej historii spółki. Ta podróż w czasie rozpoczyna się w 1860 roku, kiedy to zdecydowano o ulokowaniu centralnego systemu wodociągowego, co miało zapewnić wodę rosnącej liczbie mieszkańców. Za oficjalną datę powstania przedsiębiorstwa przyjmuje się 1 sierpnia 1871 roku. Wtedy uruchomiono pierwszy mechaniczny wodociąg centralny Dolnego Śląska i jeden z pierwszych w obecnej Polsce. 10 lat później z kolei powstał system kanalizacyjny Wrocławia. Zdjęcia pokazują też trudne momenty w dziejach firmy. To przede wszystkim czasy drugiej wojny światowej, która spowodowała katastrofalne zniszczenia systemu wodociągowo-kanalizacyjnego oraz mozolna odbudowa infrastruktury po zakończeniu działań wojennych. Kolejnym tragicznym momentem w dziejach nie tylko wodociągów, ale całego miasta, była powódź tysiąclecia w 1997 roku. Zdecydowana większość obiektów wodociągowych i kanalizacyjnych znalazła się wówczas pod wodą. Prace odtworzeniowe i modernizacyjne związane z usuwaniem skutków żywiołu trwały do 2001 roku. Równocześnie kontynuowano budowę Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na Janówku, do której – zamiast na pola irygacyjne – zaczęto kierować miejskie ścieki.
Światowy Dzień Fotografii…
Obchodzony jest dla upamiętnienia wydarzeń z 19 sierpnia 1839 roku. Wtedy na spotkaniu Akademii Nauk i Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu zaprezentowano dagerotypię, rewolucyjną jak na tamte czasy technikę wykonywania zdjęć, która wykorzystywana jest w niektórych aparatach fotograficznych aż do dzisiaj. Opatentował ją Francuz, Louis Jacques Daguerre, a pozwalała ona na utrwalenie na metalowej płytce unikatowej, niemożliwej do odtworzenia odbitki. Patent kupił rząd Francji i rozpowszechnił nową technikę na cały świat. Reszta jest już historią…
Mat. Pras.