Pomoc i organizacja wsparcia dla powodzian

Foto: ks. Ł. Romańczuk

W ostatnich dniach południowa część Polski, w tym Lewin Brzeski, została dotknięta przez powódź, która spowodowała katastrofalne zniszczenia. O sytuacji w regionie rozmawialiśmy z Pawłem Trawką, rzecznikiem prasowym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, który wraz z zespołem oraz biskupem Jackiem Kicińskim, biskupem Maciejem Małygą, ks. Leszkiem Więckiem oraz ks. Sławomirem Barem działają na miejscu.

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej do 20 września (piątek) do godz. 20 zbiera dary, które wyruszą do Kotliny Kłodzkiej.

Brakuje narzędzi do sprzątania i oczyszczania domów z zalegającej wody, która niesie ze sobą niebezpieczeństwa biologiczne, takie jak bakterie czy odpady. „Rękawice gumowe, wodery, łopaty – to są teraz najpotrzebniejsze rzeczy” – mówi Paweł Trawka.

– To ważne dla mieszkańców, że biskupi są tutaj, wspierają duchowo – podkreśla rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Bp Jacek Kiciński oraz bp Maciej Małyga odwiedzili poszkodowane tereny.

Pomoc w Łosiowie.

W szkole, która pełni rolę punktu pomocowego, powodzianie otrzymują schronienie w sali gimnastycznej oraz ciepłe posiłki przygotowywane w szkolnej kuchni. Jak informuje ksiądz Leszek Więcek, w tej chwili w punkcie przebywa 113 osób, jednak liczba ta wciąż się zmienia. Nowi poszkodowani są przywożeni z zalanych terenów, natomiast inni wracają do swoich rodzin.

Do pomocy dołączyli również wolontariusze z Bydgoszczy z ks. Sławomirem Barą, proboszczem bydgoskiej bazyliki. Jak relacjonuje ks. Bara, przywieźli oni do Lewina Brzeskiego 20 busów z żywnością, wodą i sprzętem higienicznym.

– To, co teraz jest najważniejsze, to osuszacze, sprzęt sprzątający oraz materiały budowlane” – podkreśla ks. Sławomir Bara.

Pomoc powodzianom to obecnie priorytet dla wielu organizacji, w tym parafii, które zorganizowały punkty wsparcia w miejscach dotkniętych klęską żywiołową.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy:

Część 1.

Część 2.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content