Jak patrzeć w niebo, by coś na nim znaleźć?

fot. A. T. Gautun

Jesień to czas, kiedy na niebie wiele się dzieje. A miłośnicy obserwacji nieba i astrofotografii nie zawiodą się tym, co zobaczą jeszcze na październikowym niebie. Krzysztof Kotysz z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z Radiem Rodzina opowiedział o najciekawszych obiektach, które można będzie zaobserwować jeszcze w październiku, ale i nadchodzących tygodniach.

Jesień jest dobrym czasem szczególnie na obserwacje głębokiego nieba. Choć do takich obserwacji przydatny jest mniejszy teleskop, to już przy użyciu lornetki można dostrzec ciekawe obiekty.

Wczesną jesienią na niebie nadal można zaobserwować układy gwiazd, które są typowe dla lata. Jednym z nich jest tzw. trójkąt letni. Krzysztof Kotysz przybliża co to jest.

Krzysztof Kotysz mówi, gdzie znajduje się Gwiazdozbiór Łabędzia i jak go znaleźć.

Na jesiennym niebie będzie można zobaczyć wiele ciekawych obiektów. Takie, które co roku są widoczne to np. Gwiazdozbiór Oriona czy Perseusza.

Tej jesieni widoczne też będą obiekty, których być może nie będzie za rok. Jednym z nich jest kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).

Krzysztof Kotysz zdradza w jaki sposób można wypatrzeć kometę i inne obiekty.

fot. Damian Dobek

Oprócz komety czy gwiazdozbiorów na niebie będzie można też dostrzec planety. Jedną z nich jest Wenus, którą już można wypatrzeć na niebie.

Choć Jowisz najjaśniej świecił będzie dopiero w grudniu, to już można go dostrzec.

Częstym zjawiskiem w październiku są deszcze meteorów. W tym roku w drugiej części miesiąca na niebie pojawią się orionidy.

Jesienne niebo to gratka dla astrofotografów. Krzysztof Kotysz mówi jak można uwiecznić na zdjęciu orionidy. Jak się okazuje, do tego może wystarczyć nawet telefon.

fot. A. T. Gautun

Koniecznym warunkiem, aby zrobić dobre zdjęcie nocnego nieba jest brak zanieczyszczenia światłem.

Gdzie w okolicach Wrocławia szukać ciemności?

Krzysztof Kotysz ma wskazówki nie tylko dla astrofotografów, ale też i dla „zwykłych” amatorów obserwacji nocnego nieba.

fot. A. T. Gautun

Co trzeba w tym roku koniecznie zaobserwować na niebie? Krzysztof Kotysz mówi o dwóch takich obiektach/zjawiskach.

Krzysztof Kotysz wymienia też sprzęty przydatne do obserwacji gwiazd. Są to:

  • mapa nieba (papierowa lub w aplikacji)
  • latarka z czerwonym światłem
  • lornetka/teleskop

Jesienne niebo oferuje wiele możliwości zarówno dla amatorów, jak i bardziej zaawansowanych miłośników astronomii. Niezależnie od tego, czy chcemy podziwiać mgławice, obserwować planety, czy polować na meteory, październik i nadchodzące tygodnie dostarczą nam wielu astronomicznych atrakcji.

Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Kotyszem:

Część 1

Część 2

Część 3

fot. A. T. Gautun/D. Dobek

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content