Festiwal Korelacje, czyli nowatorskie połączenie filmu, literatury i dostępności
15 listopada 2024fot. Radio Rodzina
W dniach 21 – 24 listopada w Kinie DCF odbędzie się Festiwal Korelacje. Jest to pierwsze takie filmowe wydarzenie na festiwalowej mapie Polski. Polega na poetyckim podejściu do audiodeskrypcji, które zwykle nie operują literackimi zwrotami. Festiwal stawia na innowacyjność, dostępność i wielozmysłowe przeżywanie kina, które jest potrzebą każdego człowieka.
Festiwal Korelacje to wydarzenie, które łączy film z niecodziennym podejściem do audiodeskrypcji. Jest to pierwsza taka inicjatywa, która sprawia, że kino jest dostępne i dla osób pełnosprawnych i z niepełnosprawnościami. O wyjątkowości festiwalu mówi jego pomysłodawca i dyrektor – Piotr Krzykwa.
Najważniejsza w festiwalu jest audiodeskrypcja. Ta tradycyjna tworzona jest poprzez użycie języka prostego, surowego. Natomiast narracje autroskie, które zostały stworzone na festiwal są zdecydowanie inne. Piotr Krzykwa tłumaczy czym jest to pojęcie.
Do współpracy przy tworzeniu narracji do filmów organizatorzy zaprosili znanych pisarzy i pisarki, muzyków i innych artystów. Nazwiska zdradzają Magdalena Klich – Kozłowska – dyrektorka Kina DCF i współorganizatorka Festiwalu Korelacje i Piotr Krzykwa.
Podczas festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć filmy wybrane przez autorów narracji. A w trakcie seansu będą mieli wrażenie jakby dany narrator razem z nimi oglądał.
W repertuarze festiwalu znalazły się więc m.in. takie filmy jak: To tylko rock, Chudy i inni, Trzeba zabić tę miłość, Walkower, Dziecinne pytania, Wilczyca, Dług i Marcowe Migdały. Dodatkowo, przed pokazami premierowymi widzowie będą mogli zobaczyć nieme filmy krótkometrażowe urozmaicone o komentarz bohaterów z serialu Włatcy Móch.
Po seansie filmów premierowych widzowie będą mogli spotkać autorów narracji i porozmawiać z nimi.
Więcej informacji, bilety i pełny repertuar można znaleźć na stronie festiwalu.
Łącząc kino, literaturę i innowacyjne podejście do audiodeskrypcji Festiwal Korelacje tworzy przestrzeń dla wszystkich – bez podziału na osoby pełnosprawne i te z niepełnosprawnościami. To festiwal, który pozwala na wielozmysłowe doświadczenie sztuki, jednocześnie zapraszając do głębszego dialogu pomiędzy twórcami a widzami.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 21-24 listopada 2024 roku w Kinie DCF we Wrocławiu.
Na rozmowę z Piotrem Krzykwą i Magdaleną Klich – Kozłowską zapraszamy w czwartek (14. listopada) po godz. 10:00!