Hanna i Ludwik Hirszfeldowie patronami tramwaju MPK Wrocław

Mat. Pras.

Kolejnymi patronami wrocławskiego tramwaju zostali dziś Hanna i Ludwik Hirszfeldowie. Lekarze, związani z Wrocławiem. Pooprzez swoje liczne badania wywarli ogromny wpływ na medycynę i biologię w takich dziedzinach jak: immunologia czy seroantropologia. To wybitne małżeństwo pozostawiło trwały ślad w polskiej medycynie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Imię Hanny i Ludwika Hirszfeldów będzie nosił tramwaj Moderus Gamma o numerze bocznym 3307.

Ludwik Hirszfeld, wybitny lekarz, immunolog i mikrobiolog, zapisał się w historii medycyny jako twórca seroantropologii i współodkrywca zasad dziedziczenia grup krwi. Urodzony w 1884 roku, przez całe życie podejmował przełomowe badania, które zmieniły sposób rozumienia różnic biologicznych między ludźmi. Jego prace oraz odkrycie czynnika Rh stały się fundamentem współczesnej immunologii i immunohematologii.

Wraz z żoną, Hanną Hirszfeldową, Ludwik badał zróżnicowanie częstotliwości grup krwi na całym świecie, a także współpracował nad rozwiązaniem problemu konfliktu serologicznego między matką a płodem. Odkrycie to miało kluczowe znaczenie w ratowaniu życia noworodków po II wojnie światowej, umożliwiając zastosowanie wymiennej transfuzji krwi.

To już 16-sty tego typu tramwaj we Wrocławiu

Nadawanie imion znanych i cenionych wrocławskich postaci tramwajom jest już tradycją MPK Wrocław. W ten sposób miejska spółka włącza się w budowanie społecznej tożsamości miasta, kultywowanie pamięci o ważnych historycznie postaciach Wrocławia i promowanie ich osiągnięć.

– To już 16-sty tramwaj, który honoruje wybitne postaci – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia. – Państwo Hrszfeldowie odegrali ogromną rolę dla naszego miasta, medycyny i życia. Pan Ludwik Hirszfeld był pierwszym dziekanem wydziału lekarskiego dzisiejszego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Pani Hanna z kolei jako pierwsza prowadziła klinikę pediatryczną. Jednym z najważniejszych jednak ich badań były te genetyczne, które przyczyniły się do uratowania życia wielu noworodkom.

Życie i praca Hirszfeldów miały ogromny wpływ na rozwój nauki, medycyny i społeczeństwa. Teraz będziemy mogli o tym pamiętać, podróżując tramwajem.

– Ludwik i Hanna Hirszfeldowie to postacie, których przełomowe odkrycia w immunologii, hematologii i serologii ugruntowały podstawy współczesnej nauki. Ludwik, dzięki badaniom nad grupami krwi, zrewolucjonizował transfuzjologię. Jednak ich wyjątkowość to nie tylko osiągnięcia naukowe, ale także niezłomna pasja, rzetelność i oddanie dla ludzi. Upamiętnienie ich nazwisk w nazwie tramwaju to hołd dla ich wkładu w naukę i społeczeństwo, przypomnienie, że nauka służy nie tylko jednostce, ale i całemu społeczeństwu – mówi Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.

– Profesor Ludwik Hirszfeld, wybitny uczony i pierwszy dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Wrocławskiego, jest autorem słów: „Kto nie zna przeszłości, nie może tworzyć przyszłości”. W 1945 roku rozpoczął organizację wrocławskiej medycyny, a po jego śmierci powstał Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej, który dziś obchodzi 70-lecie istnienia. Instytut osiągnął liczne sukcesy naukowe i międzynarodowe uznanie, a także otrzymał prestiżowe nagrody, w tym Global Health Care Award 2024 – mówi prof. Łukasz Łaczmański, zastępca dyrektora do spraw naukowych instytutu immunologii i terapii doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda.

Tramwaj Hirszfeldów jeszcze dzisiaj pojawi się we Wrocławiu. Na wewnętrznych tablicach i ekranach eksponowane będą informacje o lekarzach i ich osiągnięciach. Na zewnątrz pojawi się charakterystyczna grafika oraz imiona i nazwisko patronów.

– Profesor Ludwik Hirszfeld, podejmując trudne decyzje, zrezygnował z kariery naukowej w Szwajcarii i Ameryce, by pozostać w Polsce, wierząc w możliwość jej rozwoju. Jego życie to historia oddania i wiary w lepszy świat – tłumaczy prof. Tomasz Zatoński, prorektor UMW ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni. – W szczególności chcę podkreślić również ogromny wkład prof. Hanny Hirszfeldowej, wybitnej lekarki i pediatrki. Jej prace miały kluczowe znaczenie dla rozwoju pediatrii w Polsce. Była autorką klinik pediatrycznych w powojennym Lublinie i Wrocławiu, współtworzyła Akademię Medyczną we Wrocławiu, gdzie kierowała Katedrą i Kliniką Pediatryczną. Profesor Hirszfeldowa była także organizatorką i pierwszą przewodniczącą wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Zmarła 60 lat temu, pozostawiając trwały ślad w polskiej medycynie.

Mat. Pras.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content