Bp Juszczak o relacjach z prawosławiem: Jesteśmy otwarci, natomiast do dialogu trzeba dwóch
5 stycznia 2024Biskup Włodzimierz Juszczak i proboszcz ks. Andrzej Michaliszyn
-Przywykliśmy, że Grekokatolicy we Wrocławiu w święto Jordanu idą nad rzekę, aby tam się modlić, poświęcić wodę, spożywać i brać ją do domu. – mówi biskup grekokatolicki, Włodzimierz Juszczak. W czasie święta woda zmienia swą istotę. Z symbolu będącego obrazem potopu zamienia się w wodę chrztu, w znak obecności Jezusa.
Święto Objawienia Pańskiego (6 stycznia) katolicy obrządku rzymskiego oraz grekokatolicy obchodzą w tym roku w tym samym czasie. Objawienie jest pamiątką chrztu Pana Jezusa w wodach Jordanu.
Liturgia święcenia wody odbędzie się we Wrocławiu w Katedrze Greckokatolickiej przy pl. Nankiera w sobotę 6 stycznia o godz. 10:00. Ok. 11:00 uczestnicy udadzą się na Bulwar Dunikowskiego nad Odrę. Wydarzenie ma charakter ekumeniczny, w modlitwie wezmą udział biskupi lokalnych kościołów: greckokatolickiego, rzymskokatolickiego oraz ewangelickiego.
W studiu Radia Rodzina byli: Bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej kościoła greckokatolickiego w Polsce oraz ks. Andrzej Michaliszyn, proboszcz wrocławskiej parafii greckokatolickiej.
Z gośćmi rozmawiamy o najbliższych wydarzeniach, wizycie duszpasterskiej oraz tradycji kolędowania. Pytamy też o dialog grekokatolików z prawosławiem.
Posłuchaj:
Obecnie w Kościele greckokatolickim (głównie Ukraińcy) oraz prawosławnym obchody Święta Jordanu zaczynają się już wieczorem poprzedniego dnia. Wtedy odprawiana jest liturgia św. Bazylego, połączona z nieszporami i święceniem chleba, pszenicy, wina i oliwy. Po liturgii odbywa się w kościele pierwsze, tzw. jordańskie poświęcenie wody. Tego dnia wierni zachowują post, a w domach odbywa się uroczysta wieczerza.