Ćwierćwiecze Scholae Gregorianae Silesiensis
28 listopada 2024Schola Gregoriana Silesiensis fot. Małgorzata Czarska
Z okazji jubileuszu w piątek 29 listopada odbędzie się koncert w kościele św. Macieja we Wrocławiu połączony ze Mszą Requiem w intencji wieloletniego szefa scholi, śp. Roberta Pożarskiego, w trzecią rocznicę śmierci.
Schola Gregoriana Silesiensis to męski zespół, który powstał na przełomie 1999/2000 roku z inicjatywy Jana Andrzeja Dąbrowskiego. Jej wieloletnim szefem był śp. Robert Pożarski, śpiewak i badacz najstarszych źródeł muzyki kościelnej – szczególnie z Dolnego Śląska. Ściśle współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty, wraz z którą bierze udział w przedstawieniach dramatów liturgicznych. Występuje w Polsce oraz Europie, nagrywa albumy i realizuje cykle koncertowe „Zanurzeni w Tradycji”, nawiązując do tradycji śpiewu monodycznego, bizantyjskiego
W programie koncertu muzycy poprowadzą słuchaczy przez cały rok liturgiczny, z chorałem z różnych epok, a tym samym z różnych okresów ich działalności.
Koncert odbędzie się 29 listopada o 20:00 w kościele św. Macieja przy placu Nankiera 17A. Wstęp wolny. Wcześniej, o 19:00, zapraszamy na modlitwę z wykorzystaniem Mszy Requiem wg XIII-wiecznego rękopisu z klasztoru Klarysek z Głogowa. Wystąpi także siostrzana żeńska Schola Mulierum Silesiensis.
Organizatorem jubileuszu jest Stowarzyszenie „Schola Gregoriana Silesiensis”. A w naszym studiu goście: Piotr Górka oraz Piotr Krysiński.
Posłuchaj:
Cz. 1.
Responsorium Haec Dies
Cz. 2.
Cz. 3.
Program koncertu:
- „Rorate coeli” – introit z mszy roratnej,
- „Hodie Christus natus est” – z liturgii Bożego Narodzenia,
- „Święci Cyrylu i Metody” – responsorium nieszporne,
- „Popule meus” – tzw. improperia z liturgii Wielkiego Piątku,
- „Haec Dies” – graduał z Niedzieli Wielkanocnej,
- „Alleluia. Christus resurgens” – z Niedzieli Wielkanocnej,
- „Regina coeli” – antyfona maryjna,
- Hymn „Ut queant laxis” – z liturgii wigilii narodzenia św. Jana Chrzciciela,
- „Kyrie: Rex immense” – z XII-wiecznego Codex Calixtinus, z mszy o św. Jakubie,
- „Sit laus” – responsorium z nieszporów o św. Jadwidze,
- „Libera kielcense” – responsorium z liturgii za zmarłych,
- „Benedicamus Domino”.