Dolnośląska Kurator Oświaty: Ministra Nowacka nie walczy z Kościołem

fot. Patrycja Jenczmionka

Za dwa dni koniec roku szkolnego 2023/2024. To także pół roku pracy Dolnośląskiej Kurator Oświaty – Ewy Skrzywanek. O największych wyzwaniach, zmianach w edukacji, obowiązku edukacji przez ukraińskie dzieci, zmniejszeniu godzin lekcji religii rozmawiamy w audycji „Poranny Gość”.

-Nastąpiła zmiana wizerunku kuratorium, mówi Ewa Skrzywanek, Dolnośląska Kurator Oświaty.

-Młodzi ludzie zwracają uwagę na przeciążenie podstawą programową, dodaje kurator.

Jednym z wyzwań w regionie jest demografia.

Od września dzieci i młodzież z Ukrainy będą musiały realizować obowiązek szkolny. Będzie on warunkiem do uzyskania świadczeń socjalnych (program „Rodzina 800+”).

Od przyszłego roku znika przedmiot Historia i Teraźniejszość.

Od 2025 roku wchodzi także edukacja zdrowotna.

Przyszłość religii

Czy ta zmiana jest konieczna?

Mniej religii w szkołach od września zapowiedziała ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka. Od przyszłego roku szkolnego uczniowie będą mieli tygodniowo jedną godzinę religii. W ministerstwie edukacji rozpoczęły się prace nad rozporządzeniem w tej sprawie.

Czy ta zmiana jest konieczna? – pytamy. -To nie jest walska z Kościołem – mówi kurator.

„Komisja Wychowania Katolickiego KEP, odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką, wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii” – napisał w oświadczeniu przewodniczący komisji bp Wojciech Osial.

Co z wakatami nauczycieli?

Dolnośląska Kurator Oświaty życzyła także uczniom i nauczycielom bezpiecznych wakacji i odpoczynku.

Przy kuratorium powstała Rada Interesariuszy. Na czym polega – tłumaczy Ewa Skrzywanek. Rada powstała 17 czerwca.

Ministerstwo edukacji narodowej przeznaczy 70 milionów złotych na dwa nowe programy dla uczniów i przedszkolaków. Minister Barbara Nowacka przedstawiła właśnie szczegóły programów „Podróże z klasą” oraz „Kto Ty jesteś? – Polak mały”. W ramach „Podróży z klasą” ministerstwo edukacji sfinansuje wycieczki trwające od dwóch do pięciu dni dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Jedyny warunek to odwiedzenie miejsc kultury. Drugi program – „Kto Ty jesteś? – Polak mały” – jest skierowany od organizacji pozarządowych. Otrzymają od 20 do 500 tysięcy złotych na prowadzenie zajęć edukacyjnych dla przedszkolaków.


Jak zapewnia minister Barbara Nowacka – programy pomogą kształcić odpowiedzialnych młodych obywateli. „Kładziemy nacisk, nie na sam fakt integracji, zwiedzania, poznawania, ale na kwestię nauki, wiedzy i kultury. Bo bez tej podstawy ciężko potem mówić o budowani postaw patriotycznych. A nam zależy, żeby polska młodzież miała wiedzę o kulturze, o sztuce. Żeby widziała, jak wiele mogą osiągnąć później w nauce, jak dobrze mogą się uczyć już od czasów przedszkola, rozwijając te kompetencje” – dodała Barbara Nowacka.
Wszystkie informacje dotyczące naborów do programów są dostępne na stronie internetowej ministerstwa edukacji.

Kurator Oświaty mówi o przygotowaniach placówek oświatowych w okresie wakacji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło w ostatnich miesiącach nowe zadania i reformy: znika przedmiot HIT, planowane jest zmniejszenie liczbę religii, pojawią się też nowe zajęcia z edukacji zdrowotnej.

POSŁUCHAJ:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content