Dzieje się we Wrocławiu #230
22 lutego 2024fot. Radio Rodzina
24 lutego mijają dwa lata od pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainę. O pomocy udzielonej przez miasto Wrocław, solidarności obywateli, firm i instytucji, porozmawiamy z Radosławem Michalskim, koordynatorem miejskiego sztabu pomocy Ukrainie .
Od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainie Wrocław był jednym z głównych polskich miast, w którym uchodźcy szukali schronienia przed piekłem wojny. Według szacunków, w stolicy Dolnego Śląska przebywa i pracuje ich ok. 80 tysięcy, wzmacniając stutysięczną społeczność ukraińską, która mieszkała we Wrocławiu już przed wojną.
Pierwszy rok to przede wszystkim organizacja i koordynacja pomocy na wielu płaszczyznach: w zakresie zbiórek, zakwaterowania, edukacji, pomocy prawnej, językowej, ale przede wszystkim ogromne wsparcie tysięcy wolontariuszy. W kulminacyjnym momencie do dyspozycji uchodźców we Wrocławiu były 3 tys. miejsc noclegowych.
Bieżące wsparcie
Przez ostatnie dwa lata miasto udzieliło uchodźcom ponad 600 tysięcy noclegów. Obecnie – w miejskich punktach noclegowych przebywa około 300 obywateli Ukrainy.
– Po pierwszych miesiącach bardzo intensywnej pracy skupionej na zapewnieniu potrzeb fundamentalnych: schronienie, wyżywienie, pomoc medyczna – w ogromnej mierze ze wsparciem mieszkańców Wrocławia, zaczęliśmy systematyzować mechanizmy pomocowe – mówi Radosław Michalski, koordynujący miejski sztab pomocy Ukrainie. – Dziś skupiamy się na jak najszybszym usamodzielnianiu osób przybywających do Wrocławia, poprzez sprawne wydawanie dokumentów i zaświadczeń pozwalających podjąć zajęcia zarobkowe, zachęcamy także do podejmowania przez dzieci nauki w polskich szkołach. Placówki edukacyjne, doposażone dzięki wsparciu choćby UNICEFu, służą wszystkim uczniom podejmującym w nich naukę – dodaje Michalski.
Posłuchaj:
Cz. 1.
Cz. 2.
Cz. 3.
Cz. 4.
Rozmawiała Daria Detlaf
Zaplanowane uroczystości
W związku z drugą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie, we Wrocławiu przygotowano program uroczystości. Głównym organizatorem jest Generalny Konsulat Ukrainy we Wrocławiu.
23.02 (piątek)
14.00 – Otwarcie wystawy Borysa Buhmana „Szlak do zwycięstwa” (Muzeum Pana Tadeusza)
15.00 – Otwarcie wystaw „Wielki Głód”, „Obrazy wojny”, „Trybunał dla Rosji” (Centrum Historii Zajezdnia)
24.02 (sobota)
16.00 – Rozpoczęcie wydarzeń na placu Gołębim – hymny Ukrainy i Polski, przemówienia i występ dzieci
około 17.00 – przejście z placu Gołębiego pod Konsulat Ukrainy – złożenie zniczy
18.00 – Panahyda za ofiary wojny – Kościół Greckokatolicki
18.30 – Prezentacja książki Antologia Poezji Ukraińskiej – Kościół Greckokatolicki