Kardynał Kominek przypomniany w 50. rocznicę śmierci
11 marca 2024fot. Radio Rodzina
We wrocławskiej Archikatedrze im. Jana Chrzciciela otwarto wystawę poświęconą kardynałowi Bolesławowi Kominkowi. Ekspozycja prezentuje faksymile kopii rękopisu Listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku. Trwają starania o wpisanie oryginału na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
10 marca we Wrocławiu odbyły się uroczystości związane z 50. rocznicą śmierci kard. Bolesława Kominka, który był Metropolitą Wrocławskim, uczestnikiem soboru watykańskiego II, wizjonerem i orędownikiem pojednania między narodami.
Jego pamięć i dorobek zostały uhonorowane najpierw poprzez nadanie patronatu jednemu z tramwajów MPK Wrocław (numer taborowy 3334), który przedstawia biografię duchownego. Pojazd będzie kursował na różnych liniach we Wrocławiu. W auli PWT na Ostrowie Tumskim zaprezentowano po raz pierwszy oryginał rękopisu Listu biskupów polskich do niemieckiego episkopatu. Dokument ten powstał w 1965 r. i położył podwaliny pod dalszą budowę dialogu i pojednania polsko-niemieckiego po doświadczeniu nazizmu i wojny.
Trzecim elementem jest wystawa w Katedrze Wrocławskiej poświęcona jest Orędziu biskupów polskich do biskupów niemieckich. – Dokument jest dziedzictwem kard. Bolesława Kominka, które nam zostawił. Na wystawie do zobaczenia jest faksymilowa kopia rękopisu. Wskazujemy też fotografię finalnej wersji orędzia z podpisami polskich biskupów – mówi historyk dr hab. Wojciech Kucharski z Ośrodka Pamięć i Przyszłość. Wrocławski badacz wraz z dr Andrzejem Jerie odnaleźli oryginał w Rzymie. Dzięki staraniom wielu podmiotów, w tym Archidiecezji Wrocławskiej, udało się sprowadzić dokument do Wrocławia.
Radio Rodzina przygotowało relację z uroczystości.
Posłuchaj:
Cz. 1.
Cz. 2.
Cz. 3.