Kościół to wspólne dzieło całej wsi
17 października 2024fot. Radio Rodzina
W sobotę, 19. października mieszkańcy Lipek z radością będą świętować długo oczekiwane poświęcenie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Świątynia była budowana przez 35 lat, a w ten proces włączyła się cała wieś. Sobotnia uroczystość będzie zwieńczeniem trudów dwóch pokoleń mieszkańców.
Budowa kościoła w Lipkach rozpoczęła się w 1989 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza – ks. Juliana Bylicy. Jak mówią parafianie – ks. Bylica zauważył, że mieszkańcy wioski prężnie działali przy budowie Domu Ludowego i to zainspirowało go do tego, by rozpocząć działania związane z budową kościoła.
Parafianie od początku włączyli się w proces budowy kościoła. Robili to na różne sposoby – pomagając finansowo, ale też i stawiając mury kościoła czy wykańczając go. Zdzisław Uryga – sołtys Lipek – mówi jak wyglądał początek.
Mieszkańcy Lipek podkreślają, że kościół to wspólne dzieło całej wsi.
Kościół budowany był przez dwa pokolenia mieszkańców Lipek. Jedno zaczęło, postawiło mury, a drugie wykańcza. A co mieszkańcy mówią teraz o świątyni swoim wnukom? Co czują, gdy patrzą na swoje dzieło?
Do lipca 2024 roku proboszczem parafii w Brzezinie był ks. Marek Staniszewski. Po nim funkcję administratora objął ks. Robert Szwabowicz, który o tym, że trzeba doprowadzić do poświęcenia kościoła w Lipkach dowiedział się od abp Józefa Kupnego.
– Ludzie się przygotowywali do tej konsekracji i to już bardzo długo czekali na nią, naprawdę to widać – mówi ks. Robert Szwabowicz, który w Lipkach jest dopiero od 3 miesięcy.
Uroczysta msza św. podczas której zostanie poświęcony kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się w sobotę, 19. października o godz. 11:00. Poświęcenia kościoła dokona abp Józef Kupny. Natomiast po mszy, wszyscy parafianie i mieszkańcy Lipek będą wspólnie świętowali ten historyczny moment.
Ks. Robert wszystkich na tą uroczystość.
Po 35 latach ciężkiej pracy mieszkańcy Lipek doczekali się poświęcenia kościoła. Świątynia ta jest wspólnym dziełem całej wioski i owocem ich wiary, dlatego radością płynącą z uroczystości poświęcenia kościoła dzielą się ze wszystkimi.
Posłuchaj rozmowy:
Część 1
Część 2
fot. NW