Wrocławianie ratują Stary Refektarz
18 kwietnia 2024Fot. mat. pras.
W centrum Wrocławia, wokół budynku Starego Refektarza, trwają sondażowe Badania Archeologiczne związane z planowanymi pracami budowlanymi. Jeden z najstarszych klasztorów dominikańskich w Polsce kryje w sobie wiele tajemnic z przeszłości, które stopniowo są odkrywane.
Badania mają na celu przede wszystkim rozpoznanie dawnych murów, które pomogą w datowaniu i odtworzeniu chronologii powstawania budynku. Ważnym celem jest też rozpoznanie przyczyn zawilgocenia ścian.
„Klasztor dominikanów w ciągu minionych stuleci uległ wielu przekształceniom. Zabudowania klasztorne sięgały przecież pierwotnie dzisiejszej Galerii Dominikańskiej. Ostatecznie cała zabudowa mieszkalna i gospodarcza związana z zakonem została zburzona. Po wschodniej stronie klasztoru [w miejscu dzisiejszej
ulicy Janickiego, przyp. red] pierwotnie biegła fosa. Dlatego każde nowe odkrycie archeologiczne ma ogromne znaczenie dla zrozumienia historii tego miejsca. ” – wyjaśnia Radosław Gliński, archeolog prowadzący badania.
W efekcie prac już teraz widoczne są ślady murów i fragmenty dawnej większej struktury budynku pochodzące z różnych epok. Znaleziono również resztki ceramiki, w tym fragmenty kafli. Wraz z badaniami archeologicznymi trwa akcja ratunkowa dla Starego Refektarza. Refektarz to barokowa sala, która od lat była zagrożona przez wilgoć i uszkodzony po wojnie dach. W ostatnich miesiącach mieszkańcy miasta łączą siły, aby przywrócić blask i ducha temu zapomnianemu skarbowi.
Od momentu ogłoszenia pilnej potrzeby remontu dachu, wrocławianie zjednoczyli się w imię ratowania tego wyjątkowego miejsca. Od sierpnia 2023 zebrano już ponad 324 tysięcy złotych na potrzebne prace. Do osiągnięcia końcowego celu brakuje jeszcze ok. 96 tysięcy złotych.
Naszym gościem jest Jan Mika, asystent ekonoma klasztoru.
Posłuchaj: