Kapelan chorych: Nie bójmy się przyjmować sakramentów
11 lutego 2025
fot. Radio Rodzina
W Światowy Dzień Chorych modlitwą i myślami Kościół ogarnia nie tylko tych, którzy na co dzień borykają się z cierpieniem, ale również personel medyczny i tych, którzy im posługują. Jedną z grup, które niosą nadzieję chorym są kapelani szpitalni. O tej posłudze, misji i niesieniu nadziei w cierpieniu opowiada w Radiu Rodzina ks. Krzysztof Jankowski – kapelan posługujący w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu.
– Nadzieja to słowo, które zdecydowanie się powtarza i jest wymawiane wielokrotnie, jeśli chodzi o posługę szpitalną – mówi ks. Krzysztof Jankowski.
Praca kapelana szpitalnego nabiera większego i głębokiego znaczenia w Roku Jubileuszowym. Kapłan wspiera nie tylko chorych, ale także ich rodziny.
Czy obecność kapelana na szpitalnych korytarzach ma znaczenie dla personelu medycznego? Ks. Jankowski odpowiada na to pytanie.
Kapelan codziennie jest na szpitalnych korytarzach, codziennie spotyka się z chorymi, ale jak mówi ks. Jankowski, ta praca również może spowszednieć. Jak sobie z tym radzić?
Posługa kapelana jest też pracą trudną pod kątem psychologicznym. Nierzadko ksiądz styka się z sytuacjami i historiami, które zostają w jego sercu i myślach. Ks. Jankowski ma dwie, które pozostają z nim do dziś.
Druga historia, która zapisała się w sercu ks. Jankowskiego dotyczy krzyża.
Dar kapłaństwa to powołanie. Powołaniem jest także bycie kapelanem chorych. Ks. Krzysztof Jankowski opowiada jak to się stało, że posługuje w szpitalu.
W Światowym Dniu Chorego kapelan, ks. Krzysztof Jankowski przekazuje wszystkim następujące przesłanie:
Zadaniem kapelana chorych jest nieść Chrystusa, pocieszać, pokrzepiać i dawać radość – bo tam, gdzie jest radość, tam jest i nadzieja.
W Światowy Dzień Chorego warto też sobie przypominać, że sakramenty są potrzebne w zdrowiu i w chorobie.
Posłuchaj rozmowy
Część 1
Część 2
Część 3