Kard. Grzegorz Ryś: Tutaj chrześcijanie muszą zacząć od świadectwa
15 stycznia 2025
fot. Radio Rodzina
Estonia to kraj, w którym blisko 70% społeczeństwa nie identyfikuje się z żadnym wyznaniem. Jest to państwo, w którym wiara jest w mniejszości przez co dialog międzywyznaniowy jest bardzo mocny. Niedawne 47. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé w Tallinniebyło okazją do jeszcze mocniejszego zacieśnienia współpracy pomiędzy chrześcijanami w Estonii.
Dominującymi wyznaniami w Estonii są protestantyzm i prawosławie. Kościół katolicki stanowi zdecydowaną mniejszość wśród osób wierzących. Dane przytacza proboszcz parafii katedralnej – ks. Tomasz Materna.
Stolica Estonii, Tallin, to miasto, w którym życie religijne toczy się w cieniu sekularyzmu. W mieście są tylko dwie świątynie katolickie. Jedną z nich jest kaplica św. Brygidy, a drugą – Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Proboszcz parafii katedralnej, czyli ks. Tomasz Materna, mówi jak wygląda jego wspólnota.
Co tydzień, o godz. 10:00 w Katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tallinnie odprawiana jest msza św. w języku polskim. Polacy, którzy na nią przychodzą są starsi.
W kraju, gdzie większość ludzi nie identyfikuje się z żadnym wyznaniem, ekumenizm nabiera szczególnego wymiaru. Chrześcijanie w Estonii – od luteranów i prawosławnych, poprzez baptystów, zielonoświątkowców, aż po katolików – muszą działać wspólnie, aby razem dawać świadectwo chrześcijańskiej miłości i jedności.
Brat Marek ze wspólnoty Taizé dodaje, że Europejskie Spotkanie Młodych w Tallinnie było ważne dla lokalnej społeczności chrześcijan.
Natomiast kard. Grzegorz Ryś zwraca uwagę, że ekumenizm w Estonii jest daleko bardziej zaawansowany niż w krajach, gdzie chrześcijanie stanowią większość.
Dla krajów takich jak Estonia, gdzie chrześcijanie są w mniejszości, ekumenizm to nie tylko idea, ale konieczność – droga do przetrwania i rozwoju Kościoła.
Posłuchaj audycji
Część 1
Część 2







