Kurator oświaty: Wprowadzenie nieobowiązkowych zadań domowych to dobra decyzja

fot. Patrycja Jenczmionka

Ponad rok od wprowadzenia nieobowiązkowych zadań domowych. Czy to była dobra decyzja? Czy zdało to egzamin? Pytamy Ewę Skrzywanek – Dolnośląska Kurator Oświaty. Z kurator rozmawiamy także o pomocy psychologicznej dla dzieci, przeciwstawianiu się hejtowi, lekcjach religii czy edukacji dla bezpieczeństwa.

Zdaniem dolnośląskiej kurator decyzja była dobra, jednak potrzeba więszej komunikacji i wsparcia dla nauczycieli.

-Być może większą rolę powinny odgrywać ośrodki doskonalenia czy instytucje wspierające szkoły, które wyjaśniałyby, w jaki sposób te zadania należy zadawać, dodaje.

Według badań ponad połowa Polaków jest przeciwna wprowadzonym zmianom, a 80 proc. dyrektorów szkół chce powrotu do obowiązkowych zadań domowych.

Opieka psychologiczna w szkołach

Ewa Skrzywanek – Dolnośląska Kurator Oświaty zaznacza, że każda forma wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest bardzo ważna. Samorząd Województwa Dolnośląskiego podjął kolejne kroki w kierunku poprawy sytuacji i zostało przekazane 5 milionów złotych na wsparcie poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz wdrożenie programu, który zapewni dostęp do psychologów w szkołach.

-Jest duża poprawa jeśli chodzi o dostępność psychologów w szkołach. Problem zauważamy w mniejszych miejscowościach – mówi Ewa Skrzywanek – Dolnośląska Kurator Oświaty.

Ewa Skrzywanek zapewnia, że kuratorium będzie informowało o wdrażanych programach.

W ramach programu specjaliści będą nie tylko pracować w poradniach, ale również odwiedzać szkoły, co ma ułatwić dostęp do fachowej pomocy uczniom w ich codziennym środowisku.

Czy MEN wybroni się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka ws. lekcji religii?

Resort edukacji zapewnia, że nie ma w planach całkowitego wycofania lekcji religii i jedna godzina pozostanie na pierwszej lub ostatniej lekcji. Tymczasem sprawa została skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Sprawę komentuje Ewa Skrzywanek – Dolnośląska Kurator Oświaty.

Dyrektor Rękusach pod Ełkiem ogłosił, że w jego placówce religia będzie jak dotychczas nauczana w wymiarze dwóch godzin, w ślady ma iść cała gmina. Czy podobne sygnały płyną w regionie?

Od 1 września 2025 r. liczba zajęć z religii zmniejszy się z dwóch do jednej w tygodniu.

Czy powinno być więcej Edukacji dla bezpieczeństwa?

Wprowadzane są powszechne szkolenia wojskowe dla dorosłych, a w szkołach dzieci i młodzież może korzystać z pilotażowego programu edukacja z wojskiem, czyli ze spotkań z żołnierzami.

Zdaniem kurator Ewy Skrzywanek nie powinno być więcej przedmiotu ze względu na przeciążenie programowe.

Resort edukacji przygotowuje reformę, która będzie wdrażana od 2026 r. i zapowiada, że edukacja dla bezpieczeństwa może ulec zmianom i modyfikacjom.

Matura 2025 coraz bliżej. Będą zmiany

Egzamin dojrzałości zaczyna się 5 maja. W ubiegłym roku maturzyści zdawali ostatni raz egzamin w tak zwanej postpandemicznej rzeczywistości, kiedy to zadania maturalne były przygotowane w oparciu o wymagania egzaminacyjne, a nie programowe.

W tym roku zmiany dotyczą głównie języka polskiego. Zmniejszona została w podstawie programowej liczba lektur obowiązkowych do 28 pozycji. Nowością jest także wybór języka obcego, którego uczniowie nie mieli w szkole, pod warunkiem, że znajduje się on na liście języków dopuszczonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

-Formuła matury się nie wyczerpała. To przepustka do uczelni wyższych, zapewnia dolnośląska kurator oświaty.

-Wierzę w wiedzę i umiejętności maturzystów z Dolnego Śląska, dodaje kurator.

Uczniowie zdający maturę w tym roku i kolejnych dwóch nie będą musieli uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z przedmiotu dodatkowego zdawanego na poziomie rozszerzonym, aby była ona zaliczona. Egzamin dojrzałości potrwa do 24 maja.

POSŁUCHAJ:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl