Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28 lutego 2025
Fot. mat. pras.
Wrocławianie uczczą pamięć Żołnierzy Niezłomnych wyjątkowym spektaklem słowno-muzycznym „Pamięci Niezłomnych”, który odbędzie się w sobotę 1 marca przy Pomniku Żołnierzy Niezłomnych. Wydarzenie to będzie okazją do oddania hołdu bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego oraz refleksji nad dramatyczną historią tych, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej.
W atmosferze zapadającego zmroku, w blasku iluminacji pomnika, uczestnicy przeniosą się do czasów pełnych odwagi, poświęcenia i walki o wolność. To moment, by wsłuchać się w ich historie, wyrazić wdzięczność i pokazać, że pamięć o nich trwa.
Każdy uczestnik wydarzenia będzie miał możliwość oddania czci bohaterom, składając kwiaty, zapalając świece lub znicze pod pomnikiem. To symboliczny gest pamięci o znanych i bezimiennych żołnierzach polskiego podziemia, którzy poświęcili życie dla Ojczyzny.
W wydarzeniu wezmą udział weterani – dawni żołnierze konspiracji, uczestnicy tajnej edukacji i walk niepodległościowych. Jeśli zdrowie im pozwoli, będą obecni, aby wspólnie z mieszkańcami Wrocławia uczcić pamięć o Niezłomnych.
Głównym organizatorem tego wydarzenia jest Centrum Historii Zajezdnia.
Wydarzenie jest częścią oficjalnych wrocławskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, współorganizowanych przez:
– Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
– Wojewodę Dolnośląską
– Instytut Pamięci Narodowej – Oddział we Wrocławiu
– W partnerstwie ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen
Posłuchaj:
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca na pamiątkę bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, by upamiętnić tysiące Polaków, którzy po zakończeniu II wojny światowej kontynuowali walkę przeciwko narzuconemu przez Związek Radziecki reżimowi komunistycznemu.
Szacuje się, że w podziemiu antykomunistycznym walczyło od 120 do 180 tysięcy Polaków, a przez jego struktury przewinęło się nawet 250–300 tysięcy ludzi. Reprezentowali oni różne grupy społeczne – od robotników i chłopów, po inteligencję i młodzież. Ostatnim poległym w walce żołnierzem podziemia był Józef Franczak „Lalek”, zabity przez ZOMO w 1963 roku. Jednak nawet po tej dacie wielu byłych partyzantów pozostawało w ukryciu, prześladowanych przez władze komunistyczne aż do lat osiemdziesiątych.



Źródło: CH Zajezdnia / mat. własne