Szef sanepidu Paweł Wróblewski: Areszt dla antyszczepionkowców
7 kwietnia 2025
fot. Patrycja Jenczmionka
-Dotkliwa kara dla antyszczepionkowców. Nawet areszt. -Składkę zdrowotną udźwignie, ale prywatna ochrona zdrowia. Być może jest to celowe. -Mamy powrót chorób wenerycznych – mówił w Światowym Dniu Zdrowia dr Paweł Wróblewski – szef wrocławskiego sanepidu i prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Z doktorem rozmawialiśmy także o kontrolach szczepień.
Kontrole wyszczepialnności dzieci
Ruszyły kontrole punktów szczepień przeprowadzane przez sanepid. Ich celem jest ustalenie ile dzieci jest zaszczepionych na 13 chorób objętych programem szczepień.
O kontrolach mówi dr Paweł Wróblewski – szef wrocławskiego sanepidu i prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.
Problem uchylania się od szczepień jest trudny, zaznacza szef sanepidu.
Kontrola polega na fizycznym przejrzeniu każdej karty uodpornienia, która jest w przychodni, odnotowaniu tego faktu w specjalnym programie, który został stworzony na potrzeby tej kontroli.
Ustawa przewiduje represje za uporczywe uchylanie się od szczepień bez podania konkretnej przyczyny. Grzywny mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Szczepienie dla Błonnicę
Po przypadkach Błonnicy warto przypomnieć sobie, czy w ostatnich 10-ciu latach byliśmy szczepieni na tę chorobę, która może przebiegać w różny sposób. Czy szczepionki są łatwo dostępne? Pytamy szefa sanepidu.
Dr Paweł Wróblewski – szef wrocławskiego sanepidu i prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej zaznacza, że szczepionka jest dostępna i warto zaszczepić się preparatem, który dodatkowo chroni nas przed krztuścem czy tężcem.
-Kara za nieszczepienie powinna być dotkliwa, dodaje szef sanepidu.
-Mamy powrót chorób wenerycznych, dodaje.
Od maja darmowy pakiet badań dla wszystkich po 20. roku życia
Badania w ramach nowego programu „Moje zdrowie” będą dostępne już od maja. Ma on zastąpić program „Profilaktyka 40 plus”, który ma wygasnąć 30 kwietnia. Propozycja zakłada zapewnienie wszystkim pacjentom po 20. roku życia dostępu do bezpłatnych badań.
-Lepiej zapobiegać niż leczyć, zaznacza doktor.
Osoba, która chce skorzystać z programu będzie musiała wypełnić ankietę za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub w placówce podstawowej opieki zdrowotnej. To właśnie na jej podstawie zostaną bowiem zlecone badania diagnostyczne . Pacjenci będą mogli liczyć na sprawdzenie morfologii krwi, glukozy, kreatyniny, lipidogramu, TSH (zaburzeń czynności tarczycy) oraz lipoproteiny.
Propozycja „last moment ticket”
Biznesmen Rafał Brzoska, który pracuje w zespole ds. deregulacji proponuje „last moment ticket”. Ma to zapobiec tworzeniu się „pustych przebiegów”. Jeśli jeden pacjent zrezygnuje z umówionej wizyty, drugi otrzyma powiadomienie o dostępnym terminie.
Pomysł komentuje nasz gość.
Placówki zdrowia, które wdrożą system wcześniej, mogą liczyć na zachęty finansowe. Zmiany mają wejść w życie w ciągu 3 lat.
Czy ochrona udźwignie obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców?
-Składkę zdrowotną udźwignie prywatna ochrona zdrowia. Być może jest to celowe, mówi doktor.
Sezon na alergie
Co roku wiosną i jesienią alergicy przeżywają katusze. To właśnie wtedy przypada sezon alergiczny. W kwietniu pylą trawy, brzoza, jesion i dąb, a w maju zaczynają pylić trawy, babka i szczaw.
-Musimy sobie z tym poradzić, nie ma co się bać leków na alergię, zaznacza doktor.
W Polsce powietrze jest zanieczyszczone pyłkami od stycznia do października.
POSŁUCHAJ: