Tyflonektes – tajemniczy i intrygujący mieszkaniec terrarium
28 lutego 2025
fot. Radio Rodzina
Płaz przypominający dżdżownicę i mieszkający pod wodą? To tyflonektes, czyli jeden z mieszkańców wrocławskiego zoo. – Tyflonektes jest intrygującym stworzeniem. Zarówno jego tryb życia, jak i wygląd, jak i to skąd pochodzi oraz jak żeruje. Oglądanie go jest naprawdę dużą przyjemnością, tym bardziej, że często się chowa i trzeba jednak troszkę czasu poświęcić, żeby móc go zobaczyć – mówi Jarek Śliwa, opiekun gadów i płazów w ZOO Wrocław.
Tyflonektes natans to płaz drapieżny, który żyje głównie w ściółce lasów tropikalnych. Występuje głównie w Ameryce Południowej (Wenezuela, Kolumbia i okolice). Swoim kształtem nie przypomina płaza. Dodatkowo, ma w sobie wiele cech z innych gatunków, które przybliża Jarek Śliwa.
Długość tyflonektesów może dochodzić nawet do 30-40 cm. Ich skóra jest bardzo śliska i delikatna. Mimo, że jest zwierzęciem wodnym, potrafi dość łatwo uciekać nawet na lądzie. Zwierzę to należy do grupy płazów beznogich.
Obserwując życie tyflonektesa można zaobserwować wiele ciekawych aspektów, poczynając od opieki nad młodymi, a kończąc na mechanizmach ochronnych.
Jakie jest miejsce tego zwierzęcia w ekosystemie?
Tyflonektes jest tylko jednym z wielu zwierząt zamieszkującym terrarium we wrocławskim zoo. Którym jeszcze gatunkom warto się przyjrzeć? Jarek Śliwa poleca gady i płazy.
Reprezentantem płazów ogonowych, który mieszka w zoo jest wspomniane neurergus kaiseri, czyli traszka cesarska. W naturze, zwierzę to jest gatunkiem ginącym.
Przechadzając się przez terrarium nie sposób ominąć gadów.
Gdzie w terrarium należy szukać tyflonektesa?
Tyflonektes to intrygujący i wciąż tajemniczy płaz, który zdaje się być jednym wielkim ogonem. Choć wygląda niepozornie, łączy w sobie cechy różnych gatunków i to w nim jest niezwykłe.
Poznaj tyflonektesa
Część 1
Część 2
Część 3

